04/2023

Co se děje v YMCA Orlová...

Vydáno dne 13. 12. 2023 (129 přečtení)
Bylo toho opravdu hodně, proto přinášíme v krátkých zprávách informace o pořádaných aktivitách...


Karvinský zámek s YMCA Orlová

V krásnou čerstvě poprázdninovou sobotu 9. září jsme se s YMCA Orlová vydali na výlet do zámku v Karviné – Fryštátě. V tentýž víkend probíhaly po celé České republice Dny evropské kultury, takže na zámku prováděli a prohlídku výrazně zpestřovali mimo průvodkyně také herci, šermíři a kejklíři v dobových kostýmech. Zámek hýřil leskem a barvami, což se všem moc líbilo. Po sedmdesátiminutové prohlídce jsme se šli naobědvat do blízké restaurace s kavárnou a cukrárnou zároveň. Každý účastník si mohl vybrat svoji pizzu, k tomu se podával ledový čaj a závěr patřil pohárům a pro nás dospělé kávám. I za tento výlet moc děkujeme městu Orlová, Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Moravskoslezskému kraji, bez jejichž podpory bychom je nemohli realizovat. Projekt Volný čas s YMCA Orlová 2023 byl podpořen z prostředků Moravskoslezského kraje v rámci Podpory volnočasových aktivit pro mládež.

Robert Kovarik, YMCA Orlová


Živá knihovna offline 2023

YMCA Orlová pro 7. ročníky ZŠ Mladí uspořádala v pátek 23. června tradiční a oblíbenou akci, která nesla název Živá knihovna offline.

Cílem Živé knihovny je, že místo čtení zdlouhavých knih si čtenáři na chvíli půjčují živé osoby, kterých se ptají na to, co je zajímá, a které jim na dotazy odpovídají. Tento rok živými knihami byli Ing. Marcela Šafránková, Robert Kovarik a Bc. Nikola Niesytová.

Ing. Marcela Šafránková seznámila děti s možností recyklace rifloviny a pohovořila také mimo jiné o možnostech zaměstnávání handicapovaných osob.

Robert Kovarik, předseda YMCA Orlová, nás provedl svým životem. Představil dětem úskalí nemoci roztroušená skleróza, kterou již přes dvacet let trpí.

Bc. Nikola Niesytová mluvila o svém postižení – Mukopolysacharidóza. Podělila se s žáky o zkušenosti s touto nemoci, a dokonce i o to, jak s ní zvládá život.

Závěrem této akce bylo pak společné zhodnocení s lektory i žáky, kde jsme probrali, co si žáci odnáší, co se jim líbilo a proč. Žáci také dostali za úkol nakreslit něco, co se jim během tří setkání s živými knihami líbilo nebo naopak nelíbilo.

Děkujeme touto cestou vedení školy i doprovázejícím pedagogům za to, že nám umožnili seznámit žáky s novými obzory a zkušenostmi lidí, kteří žijí v jejich okolí a které denně potkávají, aniž by věděli, jak zajímavé a jak někdy těžké životy tyto osoby žijí. Děkujeme také městu Orlová, MŠMT a evropskému informačnímu portálu pro mládež EURODESK za dlouholetou podporu finanční, metodickou i materiální.

Nikola Niesytová, YMCA Orlová


Podařený Evropský den jazyků na ZŠ Karla Dvořáčka

Pracovníci YMCA Orlová ve spolupráci se zaměstnanci ZŠ Karla Dvořáčka, a hlavně s pěticí dobrovolníků z různých zemí světa připravili žákům IX. A, IX.B, IX.C a VII.B této školy ve čtvrtek 5. října opravdu nevšední den plný prezentací o zemích, ze kterých tito dobrovolníci neziskové organizace Petrklíč HELP pochází.

Žáci pod vedením svých pedagogů zase na oplátku připravili prezentace o naší vlasti, jejich osobnostech, krásách ČR, a hlavně našich specialitách z oblasti gastronomie včetně ochutnávky vybraných vzorků pětici zahraničních lektorů. A tak se Evropský den jazyků na této škole nesl v příjemném duchu na vlně celoevropské kampaně Time to Move, která se koná každoročně v říjnu. Chceme touto cestou poděkovat za příjemné prostředí, uvítací koncert pěveckých sborů, láskyplné přijetí všech pedagogických pracovníků i kuchařkám za vynikající oběd! A kdože byli oni dobrovolníci? Tugda Sahin z Turecka, Patrycja Sobaniak z Polska, Ukrajinky Anastasiia Tuvaieva a Daria Zimanova a jediný muž mezi nimi, Sampras Femů Robert z Indie. Děkujeme také za finanční podporu MŠMT, která v dnešní době rozhodně není samozřejmostí, a informačnímu portálu pro mládež EURODESK.

Robert Kovarik, YMCA Orlová, foto: Věra Šípková


Velký vlakový výlet

Pracovníci a dobrovolníci YMCA Orlová připravili pro děti a mládež nevšední výlet. V sobotu 30. září jsme se společně vydali vlakem do Brna. Ačkoliv meteorologická předpověď hlásila déšť, naší početné skupině se vyhýbal.

Děti tak mohly na vlastní oči vidět metropoli Moravy, projít si její centrum pod vedením zkušených vedoucích a po několika hodinách opět nasednout do vlaku a v něm do připravených kupéček, na které se po celý rok velká část dětí těšila. Tentokrát byl oběd přizpůsoben putování, děti si pochutnaly na nealkoholických nápojích a výborných bagetách.

Děkujeme touto cestou zvláště Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR a městu Orlová za poskytnuté dotace, bez kterých bychom takto smělý výlet nemohli realizovat. Ještě jednou velice pěkně děkujeme.

Robert Kovarik, YMCA Orlová, foto: archiv autora


Legománie v Kůlcentru YMCA Orlová

Pondělní odpoledne 9. října se v Kůlcentru YMCA Orlová neslo ve znamení stavění LEGO. Necelá desítka dětí za pět hodin postavila přes 40 ministavebnic LEGO. Byl to souboj mozků a šikovných rukou s předem vymezeným časem. Vítězem stavění se stal Petr Jaroslav Kolář. Děkujeme za finanční podporu Moravskoslezskému kraji, bez které by děti neměly co stavět. Projekt Volný čas s YMCA Orlová 2023 byl podpořen z prostředků Moravskoslezského kraje v rámci Podpory volnočasových aktivit pro mládež.

Robert Kovarik, YMCA Orlová, foto: archiv autora

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]