04/2023

Motýlci YMCA Brno

Vydáno dne 13. 12. 2023 (128 přečtení)
V roce 2023 poskytla YMCA nejlepší léto 32 ukrajinským dětem – nuceným migrantům z Ukrajiny v mateřském klubu a 73 ukrajinským školákům v letním táboře. Mezi učiteli a vychovateli bylo 9 Ukrajinek – nucených migrantek.


Malé děti 3,5–5,5 let si užily dlouhé procházky v městských parcích, pikniky, cákání ve fontánách, výlety na hrad Špilberk atd.

Starší děti na táboře byly rozděleny do 2 skupin: 6–8 let a 9–12 let. Každé dva týdny jsme měli další skupinu dětí.

Děti v táboře navštěvovaly venkovní koupaliště, kluziště, vařily párky na grilu v městských parcích, navštěvovaly technická a antropologická muzea, pořádaly přátelské fotbalové soutěže, divadelní inscenace, hrály týmové hry, vařily dezerty a zmrzlina, kreslily, vyřezávaly si vlastní hlína, vytvořené origami z papíru, sledované filmy atd. Zapojili jsme také celosvětovou organizaci Unisef, která každý týden pořádala pro děti zajímavé interaktivní kurzy na témata osobní hygieny a zdraví. Za zmínku stojí, že tábor fungoval celý den od pondělí do pátku od 7 do 18 hodin, aby rodiče mohli v klidu pracovat. Navíc každý týden jsme měli 1 den, kdy tábor fungoval do 22:00, aby měli i rodiče volný večer a mohli si odpočinout.

Děti, které se náhle přestěhovaly do jiné země, neznámé kultury, zanechaly všechny své přátele a kontakty doma, mají velký problém v komunikaci a se socializací. Tento problém je zvláště velký pro teenagery. Oba naše kluby tuto důležitou otázku řeší. Děti se navzájem poznávají, spojují se ve společných dobrodružstvích, stávají se skutečnými přáteli a komunikují v budoucnu. Děkujeme YMCA za tuto příležitost.

_______________________________________
_______________________________________Alinu Baranovská, vedoucí nového klubu Motýlci, YMCA Brno, foto: archiv autorky textu

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]