03/2023

STRUČNĚ

Vydáno dne 04. 10. 2023 (120 přečtení)
 • Letos ymkaři připravili 55 pobytových a 34 příměstských táborů. Program pro 2 981 dětí na nich připravilo 837 vedoucích. Vážíme si všech, kteří svoje volné dny tráví místo povalování pod slunečníkem pečením se v táborových kuchyních, nočními poradami o programu na další den nebo motivováním druhých i v těch nejhorších rozmarech počasí – a to všechno zadarmo. Děkujeme.


 • V Ymce Jindřichův Hradec hrají fotbal pro radost. Každý týden můžou přijít děti, které mají chuť a zadarmo, bez předchozího přihlášení, bez tlaku na počet vstřelených gólů nebo značkové vybavení, si užít sportování pro radost a pro zábavu. Děti jsou nadšené, rodiče vděční.

 • YMCA Orlová uspořádala v červnu tradiční a oblíbenou akci Živá knihovna offline. Místo čtení knih si čtenáři na chvíli půjčují živé osoby, kterých se mohou volně ptát na to, co je zajímá. Letos živé knihy rozmlouvaly o recyklaci, zaměstnávání handicapovaných osob, životě s roztroušenou sklerózou nebo metabolickou poruchou.

 • V pelhřimovské Ymce vymysleli Gurmánský pochod, česko-ukrajinské setkání s procházkou a ochutnávkou ukrajinských specialit. Pod heslem „Přijďte se projí(s)t!!!“ zažili jedinečný společný čas, kdy nezahálel duch, duše ani tělo.

 • YMCA Plzeň se zapojila do projektu evropské Ymky “Camp Europe”. Během letních prázdnin uspořádala ve Starém Plzenci pět příměstských táborů, kterých se účastnily ze dvou třetin ukrajinské děti. Každý tábor měl své téma – kromě aktivit zaměřených na výtvarné umění, angličtinu, sporty a přírodu stihli táborníci i společné přespávání na zahradě s rodiči nebo dvoudenní splouvání Otavy. Díky evropské podpoře měly děti k dispozici veškeré vybavení, ukrajinské matky se mohly zapojit do chodu tábora a získat tak alespoň na část léta práci.

 • YMCA Podivín uspořádala v červnu Koncert pod širým nebem – pestrou akci s účinkujícími kapelami Salatör JAMA a Propolis, kterou sponzorsky podpořilo nejedno vinařství a řeznictví. Potěšila tak nejen příznivce rockové hudby, ale velkou část místních, kteří si to v amfiteátru Spolkového domu skvěle užili.

 • V červnu se na Pražském hradě konal Dětský den. Prezidentský pár na něj prostřednictvím České rady dětí a mládeže pozval i některé mládežnické organizace – a YMCA nemohla chybět! Na ymkařském stanovišti si tisíce dětí mohly vyzkoušet tvořit velké bubliny, projít opičí dráhu, jezdit v papírových autech, házet ladderball a také se zamyslet, co dělají pro své tělo, ducha i duši. Velký dík patří našim dobrovolníkům z řad YMCA Praha, YMCA Ústí nad Labem, YMCA Jindřichův Hradec a ústředí YMCA v ČR za skvělou práci, mnohahodinový úsměv na tváři a parádní reprezentaci toho, co můžou děti zažít v Ymce.

 • Plzeňská YMCA směle propaguje ymkařské ideje – jeden ze svých příměstských táborů přímo nazvala „Staň se YMCA šampiónem“. Děti se v průběhu tábora zúčastnily výcviku na YMCA šampióny, kteří budují svůj dobrý charakter, pracují na sobě, starají se o své zdraví a zlepšují svou fyzickou zdatnost, pečují o vztahy s rodinou a s přáteli a pomáhají lidem kolem sebe. Postupně také získávaly části tajného svitku, který odkazoval na slova Johna R. Motta, ymkaře, který za svou práci získal Nobelovu cenu míru. Ten na samotném předání této prestižní ceny řekl: „Tajemství skvělého a skutečného velikána bylo shrnuto, když Ježíš řekl: Ten, kdo by mezi vámi chtěl být největší, ať je vaším služebníkem.“ Stejně tak i YMCA šampión. Je takovým vedoucím a hrdinou, který nehledá záři reflektorů, ale sám září a přináší světlo skrze lásku a pomoc druhým.

 • YMCA Skaut slaví 30 let vzniku skautské organizace v Domaníně. Kromě velké výstavy fotografií a kronik také vystavila krásné výrobky ze svého kroužku patchworku – podívat se můžete na facebookovém profilu /ymcadomanin

 • YMCA v Ústí nad Labem nabírá nové členy do Kroužku lukostřelby. Kroužek je určen dětem od 7 let, každý účastník má možnost si zdarma zapůjčit vybavení. Věděli jste, že lukostřelba je historicky typicky ymkařskou aktivitou? O její rozvoj se u nás zasloužil Joe First, ředitel ymkařského tábora na Soběšíně.

 • Dva členové Ymky Znojmo byli součástí korfbalového reprezentačního týmu mistrovství Evropy do 21 let, které se konalo v českém Kolíně. A vybojovali bronzové medaile! Velká gratulace!

 • YMCA Jindřichův Hradec, která se kromě mladých pravidelně věnuje i seniorům, pořádá 1. října oslavu Mezinárodního dne seniorů. Připraveno bude drobné pohoštění a hudební program. Budete-li mít cestu kolem, stavte se v YMCA centru!

 • YMCA Praha začátkem léta otevřela nové zázemí pro Sociálně aktivizační službu pro rodiny s dětmi (SAS) v pražských Holešovicích. Díky štědré podpoře několika firem a nadací tak otvírá službu pro rodiny ohrožené sociálním vyloučením, znevýhodněné, nebo ty, které se ocitly v nepříznivé sociální situaci a nedokážou ji řešit vlastními silami. Hodně štěstí!

 • Začal nový školní rok a s ním nová sezóna kroužků, klubů a celoročních oddílů. Máte ve své okolí rodinu, která je v tíživé finanční situaci (a pobírá na dítě podporu od státu) a účast v klubu si nemůže dovolit? Doporučte jim projekt Česká rada dětí a mládeže Darujeme kroužky dětem! Rodiče v něm mají možnost žádat o podporu 2000 korun na volnočasové aktivity dětí - třeba na členské příspěvky, účastnické poplatky na akce, či na nákup potřebného vybavení pro dítě. A uplatnit je mohou třeba přímo v Ymce!

 • V červnu se v Podivíně sešla Komise pro rozvoj YMCA v ČR, aby revidovala současný Strategický plán a doplnila ho o aktuální výzvy a podněty. Jednala také o vizi Světové aliance YMCA (Vision 2030) a o tom, jak její relevantní impulsy zapojit do našeho programu.

 • Valné shromáždění OSN vyhlásilo 21. prosinec Světovým dnem basketbalu! 21. prosince 1891 totiž James Naismith (učitel tělesné výchovy na Mezinárodní škole YMCA) poprvé vyhodil míč do vzduchu a ve Springfieldu ve státě Massachusetts se zrodil basketbal.

  Julie Bergerová, sekretář pro PR a komunikaci, YMCA v ČR, foto: autorka textu

 • [.. Celý článek | Autor: externí .. ]
  [..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]