04/2019

Na mezinárodním kongresu o životním prostředí v Izraeli

Vydáno dne 04. 12. 2019 (141 přečtení)
Předposlední týden v srpnu se v Izraeli konal mezinárodní kongres o životním prostředí určený pro mladé lidi. Sešly se tam delegace z Tchaj-wanu, Rakouska, Německa, Bulharska, Polska, Holandska a z České republiky. Česká delegace se skládala z 10 lidí z celé republiky, které podle motivačních dopisů vybrala Česká rada dětí a mládeže. O této akci jsem se dozvěděl s kamarádem díky Ymce a jsem za to vděčný.


Odlétali jsme 18. 8. kolem 11 h z Prahy. Let trval čtyři hodiny. Po přistání na nás čekal autobus, který nás odvezl do HaKfar HaYarok Youth village, kde probíhal celý kongres a kde jsme byli ubytovaní.

Druhý den začínal kongres. Dorazili už i účastníci z ostatních zemí a dopoledne jsme měli prohlídku po HaKfar HaYarok a zchladili jsme se v bazénu. Odpoledne začínal program, kde jsme se trochu seznámili a rozdělili do skupinek a šli prezentovat naši zemi.

Každá delegace si připravila prezentaci k představení své země a svého města. Další z projektů, který jsme v Izraeli dělali, bylo řešení konkrétního problému, kterému určitá země čelí. Zkoušeli jsme napodobit UN Session a řešit světový problém s životním prostředím. Byli jsme rozděleni do týmů, kde se míchaly jednotlivé národnosti, a tak ne každý znal problémem konkrétní země. Můj tým byl zaměřen na Rusko a řešili jsme jak zlepšit např. znečištění vzduchu, odpadky atd. Pak jsme problémy a návrhy řešili s ostatními státy. Nakonec jsme hlasovali o nejlepším řešení. Bylo to něco skvělého. Společně jsme všichni debatovali, bavili se spolu, poznávali se a nakonec i něco dozvěděli o životním prostředí. Za mě to bylo skvělé. Kromě toho jsme vyslechli i mnoho odborných přednášek, většinou o výrobcích a činnostech, které chrání životní prostředí. Ale neseděli jsme pouze na přednáškách, jeden den jsme strávili v Jeruzalémě, navštívili jsme Chizkijášův tunel, zastavili se u Zdi nářků a prošli staré město. Byli jsme i v Nazaretě, u Galilejského moře a u řeky Jordán.

Dokonce jsme strávili 3 dny v hostitelských rodinách. První den jsme s hostitelem chodili po městě a občas jsme se potkali s jinými účastníky kongresu, viděli úžasný západ slunce na pláži a ochutnali tradiční izraelský pokrm – falafel (cizrnové kuličky) v pitě (kulatá chlebová placka) vymazané hummusem (cizrnová pasta). Hostitelská rodina byla velmi milá a zašli jsme s nimi i na večeři do jedné z telavivských restaurací a do kina. Druhý den jsme se setkali s velkou částí kongresu na pláži a poté večer na párty. Nejdůležitější částí kongresu pro mne ale rozhodně nebyla ekologie, ani památky.

Důležité bylo, že jsem si mohl najít přátele z celého světa a taky, že jsem mohl být na místech, o kterých čteme v Bibli. Myslím, že kongres si všichni užili, navázali nové kontakty, zlepšili angličtinu, poznali novou zemi a kultury, nové lidi a dozvěděli se mnoho užitečných informací o ochraně životního prostředí. Všem takovouto zkušenost moc doporučuji, jsem za ni vděčný a taky vděčný Ymce a České radě dětí a mládeže za možnost se zúčastnit kongresu v Izraeli.

Matouš Jirout, YMCA Sever, foto: autor textu

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]