04/2019

Dá sa i něco naučit!

Vydáno dne 04. 12. 2019 (129 přečtení)

aneb KČČ 2019

Chceš ukázat, v čem je tvoje práce dobrá? Seznámit se s novými lidmi? Naučit se něco nového o YMCA? A stát se činným členem? Právě pro tebe je určený již tradiční Kurz činného člena YMCA, který se letos opět konal v Olomouci na našem starém známém místě, v ubytovně Domova dětí a mládeže Olomouc. Je to pro nás to nejlepší místo zejména proto, že je tak blízko centra!


Kurz se konal v termínu 1.–3. listopadu. Tentokrát jsme měli starost, jestli se do ubytovny vejdeme, protože přihlášen byl plný počet – 18 účastníků! Někteří tentokrát přijeli opravdu zdaleka, protože zastoupeny byly YMCA Klatovy (ovšem její členové přijeli z Karlových Varů, Plzně a Prahy), YMCA Sever, YMCA Podivín, YMCA Skaut, YMCA Praha, YMCA Braník, YMCA Jindřichův Hradec a YMCA Orlová.

Začátek kurzu ovlivnil zejména rychlík EC 117 Varsovia, který ráno vyjel se zpožděním z Varšavy a o to větší bylo jeho zpoždění na cestě zpět z Prahy do Varšavy! Více než 60 min! Ale už jsme všichni a vplouváme do tématu osobnostního rozvoje nejprve po stránce duchovní s Vojtou Hynkem a dále pak už v sobotu dopoledne obecně s Marikou Dvořákovou. Na řadu přišly otázky: Kdo jsem já? Jak komunikuji s ostatními? Jak se cítím v roli dobrovolníka? Navazuje Vojta Hynek s přednáškou o Poslání YMCA v dokumentech. Po obědě jsme vytvořili týmy a rozběhli se po městě v rámci YMCA hry. Pak už zase zpět do lavic. Přednášející Petr Chlápek přijel včas a ihned vtáhl všechny účastníky do velkého a zajímavého tématu. Jakého? Samozřejmě – YMCA. Co je to YMCA? Kde se vzala? Jaká byla doba jejího vzniku? Kdo byl George Williams? Jaké je poslání YMCA? Jaké byly cesty YMCA? Kdo jsme my? Jak na sobě pracujeme? Jaké je naše místo v YMCA?

A pak přišla neděle a pomalu s ní i chvíle loučení. Dopoledne jsme měli společnou bohoslužbu, kterou vedl Petr Chlápek, byla již tradičně velmi netradiční, odehrávala se přímo ve školící místnosti. Po bohoslužbě už jsme směřovali k závěru kurzu a milým povinnostem. Všichni účastníci nejdříve hodnotili uplynulý společný čas a pak se pustili do testu. Všichni byli poctiví a obstáli. Všichni jsme se tedy naposledy dohromady shromáždili k předání certifikátů a dárečků absolventům. Pak ještě balení, uklízení, společný oběd a šťastnou cestu domů všem! Domů i zpět do vašich Ymek! Kurz činného člena se pořádá každý rok a je pro ty, kteří již složili slib nebo nad tím zatím uvažují. Pokud se chystáš i Ty, zeptali jsme se účastníků:

Splnilo školení Tvoje očekávání?
 • „Žádné očekávání jsme neměla, ale bylo to tu moc fajn.“
 • „Ano a řekla bych, že víc než to.“
 • „Dokonce předčilo. Čekala jsem více „historických přednášek“ o vzniku YMCA apod. A místo toho jsme zde rozvíjeli sami sebe a historii brali jako inspiraci.
 • Bylo to celé ohromně motivační a silné, výborní přednášející, odborníci na své téma.“
 • Vlastně ne, ale to je možná dobře. Čekal jsem přednášky více prakticky zaměřené, současná podoba mi však vyhovovala víc.“
 • „Ano, dokonce předčilo, nečekala jsem, jak moc mě zasáhne, jak moc budu mít možnost zamyslet se sama nad sebou.“

  Andrea Gröschlová, foto: J. V. Hynek

 • [.. Celý článek | Autor: -agr- .. ]
  [..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]