04/2018

Gospelový workshop – dobíječka baterií

Vydáno dne 03. 12. 2018 (912 přečtení)
Náš Keep Smilling Gospel Orlová fungující pod YMCA Orlová již po jedenácté pořádal gospelový workshop, na který se sjíždí zpěváci z mnoha koutů naší republiky, ale i ze zahraničí. Letos to bylo dokonce z Vietnamu, Norska a Dánska. Lektory byli naši již dlouholetí přátelé David Daniel z Londýna a Liza Littau z Dánska.


Okolo sedmdesáti zpěváků se prozpívalo celým víkendem od pátku 28. září až do neděle 30. září k závěrečnému koncertu, který byl doprovázen výbornou kapelou. Velký sál našeho Husova domu naplnili posluchači napříč generacemi, které atmosféra koncertu dostala doslova do varu.

Všem zněly v uších ještě dlouho nádherné tklivé a pomalé, ale i energické a rychlé gospely.

Jako bonus pro zpěváky Keep Smiling Gospelu Orlová bylo pozvání od královny dánského gospelu Lizy Littau na workshop do dánského městečka Stubbekoebingu. Rozhodnutí, že za měsíc pojedeme, padlo okamžitě a už jsme se připravovali na cestu. Výprava čítala dohromady 18 lidí, z toho 4 muzikanty, kteří v Dánsku doprovázeli celý workshop. Jeli jsme dvěma auty, přes Polsko, Německo, potom trajektem a nakonec už jen pár kilometrů do Stubbekoebingu k Lize a Petrovi na jejich rodinný statek, kde takovou početnou tlupu královsky pohostili. Ubytováni jsme byli po rodinách, což bylo skvělé, takže jsme navázali nová přátelství.

Opět jsme zpívali celý víkend pod vedením dvou lektorů, Lizy a výborného zpěváka Solomona z Londýna. Užili jsme si i sobotní spontánní gospelovou párty, kde jsme improvizovali a povzpomínali na mnoho dlouho nezpívaných gospelů.

Nedělní závěrečný koncert jsme zahájili vystoupením Keep Smiling Gospelu Orlová, podle reakcí posluchačů s velkým úspěchem. Po nás pak pokračoval celý workshopový sbor. Atmosféra byla díky Lize a Solomonovi úžasná.

Ptáte se, zda jsme viděli taky kousek Dánska, a ne jenom zpívali? Na to jsme měli pondělí, den odjezdu domů. Citelně se ochladilo a tak nás na výletě k moři náležitě vyfoukal severní chladný vítr. Raději jsme navštívili krokodýlí zoo, byli překvapeni množstvím druhů krokodýlů a hlavně, byli jsme pěkně v teple. Dále jsme putovali do starého města Nikobingu s krásnou katedrálou, z jejíž věže se ozývá každou celou hodinu zvonkohra.

Odjížděli jsme s novým pozváním od Solomona do Londýna a krásnými pocity z celé naší výpravy. Na závěr chci poděkovat našim sponzorům, Městu Orlová, Nadaci Hyundai, Nadaci Open Society Fund a také Farnímu sboru Českobratrské církve evangelické Orlová, bez jejichž podpory by se tyto akce nedaly uskutečnit.

Marta Cerniňáková, YMCA Orlová, foto: archiv autorky textu

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]