03/2018

Terénní služba nízkoprahového programu očima pracovníka

Vydáno dne 09. 10. 2018 (176 přečtení)
Na pozici terénního pracovníka do NZDM Dixie v pražských Holešovicích jsem nastoupil v lednu roku 2018. Dva roky před mým nástupem jsem si definoval, že práce s mladými lidmi je součástí vize pro můj život a začal jsem podnikat praktické kroky pro to, abych ji mohl dělat. Když jsem pak dostal možnost v Dixie pracovat, věděl jsem, že jsem na správném místě.


Děti, se kterými se na ulici setkáváme často, působí tvrdě a suverénně, ale při hlubším poznání zjišťujeme, že jsou uvnitř křehké a potřebují přijetí, oporu a pochopení. Ve službě jim nabízíme možnost pohovořit si o čem chtějí, ale i aktivní způsoby trávení volného času. Zakázka je u každého uživatele trošku jiná.

Jak jsem si mohl vyzkoušet, náplň práce terénního pracovníka je opravdu pestrá. V prvních 6 měsících jsem si s uživateli služby mohl vyzkoušet například domlouvat pro rodinu uživatele nové bydlení, nebo doučovat v azylovém domě. V rámci služby jsem také měl možnost zastávat roli pomocného lektora na programu „Bojovníci v nás“, zaměřeného na práci se vztekem. Stihl jsem také absolvovat stáže v sesterských klubech Ymkárium a Sibiř, což mě inspirovalo do mé práce "doma".

Ač se naše práce někdy veřejnosti může zdát náročná, nebo nesmysluplná, díky Bohu, se mi v ní daří vidět smysl. Někdy jsou situace v terénu vypjaté – řešili jsme například rvačku na ulici, nebo domácí násilí v rodině uživatele. Jsou to ale přesně ty situace, kde vnímám smysl naši služby, můžeme totiž mladé lidi vyslechnout, podat jim pomocnou ruku v těžkých chvílích a zanechat v jejich životě dobrý otisk.

Chci na závěr těchto pár odstavců moc poděkovat pracovnímu týmu, i vedení pražské Ymky za vřelé přijetí a možnost ve službě pracovat.

Kryštof Halda, terénní pracovník NZDM Dixie YMCA Praha

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]