03/2018

Svišti proletěli rokem za 14 dnů

Vydáno dne 09. 10. 2018 (154 přečtení)
Letošní ročník letního tábora Mladých Svišťů proběhl v termínu od 7. do 21. 7. 2018 na táborové základně Veverská Bítýška. Velkým přínosem byla účast dětí, kteří v předchozích letech jezdily na tábory pro rodiče s dětmi. Vzhledem k tomu, že již znaly prostředí i vedení, byla pro ně adaptace na prvním velkém táboře mnohem jednodušší.


Letošní téma pro Sviště bylo velmi netradiční – během dvou týdnů jsme proletěli celým rokem. Každý den byl věnován jednomu měsíci, děti tak společně s vedoucími probrali důležité dny a svátky a v rámci odpoledních i dopoledních her jsme se zastavili u některých důležitých historických událostí naší země. Samozřejmě nechyběla ani zábava, například v měsíci prosinec vzbudil děti Mikuláš, čert a anděl.

Skupinky dětí byly tematicky rozděleny na jaro, léto, podzim a zimu, vedoucí ztvárnili jednotlivé měsíce pomocí kostýmů a hole, na které byly pověšeny atributy právě probíhajícího měsíce. V rámci dopoledního programu děti absolvovaly rozcvičku, pomáhaly s úklidem tábora, plnily odbornosti a vždy zbyl čas na zábavnou hru nebo týmový turnaj v přehazované. Rozhodně nechyběly klasické táborové činnosti jako ranní rozcvička, nástupy, táborový pokřik a vyvěšení vlajky. Odpoledne se neslo formou dobrodružných her v lese, řece nebo na táborové louce. Týmy soutěžily v zisku bodů, které se zapisovaly do velkého obrázkového kalendáře.

Při různých úkolech a hrách byla nutná spolupráce starších i mladších členů. Na tyto týmové aktivity byl kladen velký důraz a jsou v souladu s hodnotami YMCA. Díky nim jsou děti vedeny k samostatnosti, toleranci a respektu k ostatním, zároveň učí děti fair play, čestnosti a spravedlnosti. Některé činnosti rozvíjí kreativitu, jiné podporují fyzickou zdatnost, další učí k úctě k životu a přírodě.

Pro děti byl také naplánovaný výlet na Dalešickou přehradu. V ranních hodinách nás odvezl autobus přímo na místo, kde na nás čekala paní průvodkyně a provedla nás venkovními prostory Dalešické přehrady a zároveň nám vysvětlila, jak vše funguje. Shlédli jsme zajímavý dokument, a krátce jsme se podívali i do vnitřních prostor.

Poslední den vycházel na měsíc prosinec, zakončení tábora tak mělo příjemnou atmosféru vánočních svátků a všechny týmy si rozbalily připravené dárky. Děti také dostaly možnost napsat ostatním účastníkům krátký vzkaz, čehož se aktivně ujaly a vytvořily opravdu milá psaní. Letošní ročník byl velmi povedený a vedoucí tak odjížděli z tábora s pocitem dobře odvedené práce.

Veronika Kaplanová, foto: archiv autorky textu

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]