02/2018

Film Zlatý podraz

Vydáno dne 11. 06. 2018 (1317 přečtení)
Režisér Radim Špaček v těchto dnech natáčí film Zlatý podraz o „basketbalu, lásce a životě ve stínu politiky“. Scénář se dotýká i Ymky – vzhledem k tomu, že YMCA do Československa basketbal přinesla, byli prvorepublikoví basketbalisté téměř výhradně ymkaři, navíc významnou roli ve filmu hraje postava Jaroslava Valenty, sekretáře YMCA popraveného za odbojovou činnost v roce 1942.


Film začíná v roce 1938. Hlavní linii snímku tvoří láska mladého právníka a sportovce Franty (Filip Březina) k tanečnici Michelle (Patricia Volny), s kterou se seznámí na poválečném Mistrovství Evropy v basketbalu v Ženěvě. Jejich příběh, který kromě politiky ovlivní i dva protikladní jedinci trenér Valenta (Stanislav Majer) a funkcionář Hrabal (Ondřej Malý), vrcholí v roce 1951, kdy Evropu rozdělí železná opona. V dalších rolích se představí Zdeněk Piškula, Jan Hartl, Alena Mihulová, Simona Lewandowská, Jaromír Dulava a další.

Kromě sportu a vztahu k vlasti je ve snímku nosným tématem otázka cti. „Jsou to obyčejní kluci, kteří chtějí akorát blbnout a hrát basket, a ta náročná doba jim klade překážky a staví je do takových pozic, kdy si opravdu musejí vybrat, jestli zůstat čestnými lidmi, nebo se nějak pokazit,“ říká režisér o mladých hrdinech.


Jaroslav Valenta
(1911–1942)
Vedoucí představitel demokratického odboje proti nacistické okupaci, sekretář Akademické YMCA.
Byl členem Akademické YMCA, organizoval program v liberecké Ymce a v létě 1938 se stal sekretářem Akademické Ymky. Tím zůstal až do 17. listopadu 1939, kdy byla činnost AY zastavena. Následně pracoval ve vydavatelském oddělení Ymky.
Za protektorátu byl členem ilegální organizace Ústřední vedení odboje domácího (ÚVOD). Spolu s Jaroslavem Šimsou a dalšími se podílel na vytvoření odbojové organizace Petiční výbor Věrni zůstaneme. Byl zatčen gestapem za stanného práva při heydrichiádě 28. května 1942, následně byl vyslýchán v Petschkově paláci. Zavražděn byl v koncentračním táboře Mauthausen 24. října 1942.


Štáb natáčel i na našem tábořišti na Soběšíně, kde vznikly scény tréninku basketbalových signálů a pojídání bramboráků :-) – viz foto. Kdo byl na letošním Setkání YMCA mohl vidět ještě pozůstatky rekvizit a kulis, které tam filmaři při natáčení použili.

Premiéra filmu je plánována na 22. října 2018, k stému výročí založení republiky. Vezměte celou rodinu i přátele a vyrazte do kina na film, který je tak trochu i náš. :-) Více o filmu se dozvíte na www.zlatypodrazfilm.cz.

Julie Bergerová, foto: oficiální foto štábu filmu

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]