02/2018

YMCA v „osmičkovém“ roce

Vydáno dne 11. 06. 2018 (1475 přečtení)
Čas běží zcela svým rytmem, přesto si připomínáme různé události, které stojí za to mít v paměti. Ty, které ovlivnily na delší čas, či výrazným způsobem život lidí, celé země i světa. Některé si připomeneme, protože „osmičková“ výročí, jsou pro naši republiku tak zajímavě typická. :-)


Osmičkové roky jsou opravdovým fenoménem. Numerologie je samozřejmě hloupost. Shodou různých okolností se v letech končících osmičkou stalo několik významných událostí, které ovlivnily situaci na našem území. Není v tom tedy třeba hledat něco magického, ale nebrání nám to sklouznout se na vlně zajímavé číselné shody, která tyto události (pro mladého člověka často nic neříkající, neboť je to z jejich pohledu těsně po potopě) mohou přece jen učinit o něco atraktivnějšími.

Původně jsme měli v plánu zkusit vytvořit samostatnou kampaň, která by tyto události připomněla, nakonec se ukázalo, že podobných aktivit se plánuje řada, tak bylo rozhodnuto, že se tedy k některým kampaním buď připojíme, nebo na ně alespoň jako YMCA upozorníme. V grafice můžete vidět, o které události našich dějin se jedná, a v textu najdete tipy na zdroje informací, které o nich seriózně hovoří.

Jedním z nich je web České televize, který se zabývá posledním stoletím poněkud šířeji a nese název – Toto století – http://www.ceskatelevize.cz/specialy/totostoleti#/. Najdete tam i řadu dokumentů, dobových videí, vše pečlivě roztříděné dle témat.

Zajímavá je také výstava Okamžiky století, kterou připravila ČTK (Česká tisková kancelář) – jde o soubor fotografií, které zachytili fotoreportéři během posledního sta let, přičemž každý rok je zachycený minimálně jednou fotografií, putuje po různých městech – na webu http:// www.ctk.cz/vystava-okamziky-stoleti/ můžete zjistit, kdy bude u vás nebo kam se za ní můžete rozjet.

Zajímavá je také kampaň Staleté kořeny (www.staletekoreny. cz), který vznikl koprodukcí několika spolků a organizací, obsahuje videovzkazy, na kterých můžete vidět i známé osobnosti – nepřehlédněte ymkařské :-), a také nabízí 30 lektorů k přednáškám na školách. Na podzim připravují také výsadbu lip ve spolupráci s obcemi. Česká mincovna samozřejmě vydá ke 100 letům Československa pamětní minci, zároveň vytvořila hezkou grafiku k celé Cestě českého lva, jak svou akci nazvala – stojí za zhlédnutí, i když si žádnou minci nebudete chtít koupit. :-) Najdete ji zde: https://ceskamincovna. cz/100letcsr.

K tomuto tématu bude vydána také speciální edice turistických známek, řadu akcí organizují jednotlivá města a obce, muzea, vysoké školy pořádají přednášky,… zkrátka pokud se o českou historii jen trochu zajímáte, nemůžete nějakou zajímavou akci minout.

Není to však všechno, co osmičkové roky přinesly… V roce 1998 například také zisk zlaté medaile v ledním hokeji na 18. zimních olympijských hrách v japonském Naganu (20 let). Nám však přináší radost i nekulaté 174. výročí založení YMCA, která je tím pádem o 3 generace starší, než naše republika. :-)

J. V. Hynek, foto a grafika: autor textu

[.. Celý článek | Autor: -jvh- .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]