04/2010

YMCA Znojmo slavila 20. výročí obnovení YMCA

Vydáno dne 23. 09. 2010 (2171 přečtení)
Na YMCA Znojmo proběhly důstojné oslavy k 20. výročí YMCA v ČR. Samozřejmě jsme oslavovali především sportem.

Zahájili jsme týden oslav soutěžemi pro nejmenší. Děti z 1. až 4. tříd na sedmi stanovištích plnily cestu pohádkou. Posledním úkolem ji dokončily a odměnou jim bylo mimo sladkostí, že se mohly stát členem kolektivu korfbalistů YMCA Modrých slonů ve Znojmě a psát průpisovou tužkou s nápisem YMCA.

V pondělí 31. 5. jsme připravili soutěž o nejlepšího střelce na korfbalový koš. Tato soutěž se v Nizozemí hraje v oblastních i pak v celostátních kolech. Hází se na 2 koše podle kategorií vysoké od 2,5 m až do 3,5 m na vzdálenost 7 metrů.

Nejprve hráli hráči ve věku od 13 do 15 let. Vyhrál Tomáš Veselý, který byl před týdnem na Českém poháru vyhlášen ve své kategorii nejlepším hráčem v ČR. Večer nastoupili proti sobě dorostenci a senioři. Zde se opět ukázali zkušenosti z extraligy juniorů a nejlepší střelec v lize vyhrál i zde, je to kapitán týmu Jan Chlumský. V seniorech tradičně zvítězil Aladár Dančo, i když již není aktivním hráčem, ale technika hodu je bezchybná.

V úterý naši nejmladší vystoupili s pohádkou o Honzíkovi na škole ZŠ JUDr. J. Mareše, která nám nezištně půjčuje tělocvičny, bezplatně zde máme klubovnu Modrých slonů. Na večer proběhla poslední kategorie soutěže v hodu na koš a to do 13 let. Děti hází na koš vysoký 2,5 m. Vyhráli Vítek Kortan a Jana Nápravová. Ve středu 2.6. se do soutěží zapojili ti, kteří používají více mozek než fyzičku a to v dámě a piškvorkách. Bylo to zase vydařené odpoledne zakončené sladkou odměnou.

Ve čtvrtek si zase přišly na své výtvarné dušičky. Z keramické hlíny vymodelovaly krásná sluníčka, které jsme hned vypálili ve školní keramické peci a v pátek krásně barevně dotvořili.

Celý týden jsme zakončili tradičně sportem a to korfbalovým venkovním turnajem a tím jsme se připravili na dětský Český pohár v Chřenovicích na Sázavě. Na tento největší turnaj jsme odjeli 11. – 13. 6. Děti z YMCA Znojmo získaly dvakrát 1. místo. Nejmladší, to jsou děti do 10 let, se svou trenérkou Lenkou Toufarovou dokázaly, že již v tak raném věku mají zvládnutou techniku a taktiku korfbalu na vysoké úrovni. V zápasech vyhrávaly nejméně o 20 košů to během 30 minut. Důkazem jejich taktické hry byl i finálový zápas, do kterého proti znojemským Ymkařům nastoupil výběr ze všech ostatních týmů.

Dokonce někteří protihráči byli z vyšší věkové kategorie. Přesto děti z YMCA Znojmo vyhrály 7:3. Nejlepšími hráči turnaje byli samozřejmě vyhlášeni hráči YMCA Znojmo. Vítězný tým za týden odjíždí se svou trenérkou Lenkou Toufarovou reprezentovat Znojmo do Nizozemí.

V kategorii do 13 let, to je mladších žáků, hráli hráči YMCA Znojmo s plným nasazením, ale chyběli jim někteří hoši, tedy obsadili 3. místo. Tým prohrál pouze s Prostějovem o 1 koš, ale tato prohra jim zavřela účast ve finále. V zápase o 3. místo již zase vyhráli proti Kutné Hoře 9:1. Nejlepším hráčem této kategorie byl vyhlášen Jakub Žák, hráč YMCA Znojmo.

V poslední kategorii starší žáci, je to kategorie do 16 let, se po dvou letech naši hráči dokázali usadit na příčce nejvyšší. Postupovým klíčem bez jediné porážky se v neděli utkali ve dvou zápasech s KC Náchod. Děti YMCA Znojmo si vytkly jediný cíl, za to že Modré slony nenechali hrát ve finále české ligy, porazit letošní mistry ČR a svůj cíl bez chyby splnili. Celý turnaj vyhráli a dokázali, že jsou králi českého žákovského korfbalu. Nejlepším hráčem této kategorie byl vyhlášen Tomáš Veselý.

Ještě vás musíme informovat o výjezdu našich nejmladších korfbalistů Modrýdh slonů YMCA Znojmo do družebního klubu Bumerang v Nizozemí. Odjeli jsme 18. 6. – 25. 6. do města Schijndel. S tímto klubem již příští rok oslavíme 15. výročí spolupráce. V průběhu našeho pobytu jsme hráli několik velkých turnajů. První zápasy hrály děti ještě v den příjezdu, tedy byly velmi unavené. Přesto dokázaly na tomto mezinárodním turnaji obsadit 2. místo a porazit i výběr Německa. Trenérka Lenka Toufarová mohla být na své svěřence velmi hrdá.

Velkým úspěchem bylo vítězství na mezinárodním turnaji v Belgii v Alkmaar – v klubu Valabo. Koncem našeho pobytu v Nizozemí jsme byli ještě na jednom z největších venkovních turnajů v Eindhovenu, kde hráči Modrých slonů YMCA obsadili 3. místo. Dětem gratulujeme a těšíme se, že nás budou dál důstojně reprezentovat.

Pak ještě odehrály pár přátelských zápasů v Nizozemí a spokojeny plny nových zážitků jely domů. Tyto mezinárodní zkušenosti jsou velmi důležité pro sebevědomí hráčů, kteří budou reprezentovat YMCA Znojmo ve starších kategoriích. Kromě korfbalu si pro nás přátelé z klubu Bumerang připravili i program, kde jsme hráli např. velmi zábavnou holandskou hru schule – stolní hra, byli jsme na výpravě po okolí Schijendlu na kolech, ujeli jsme 10 km. Ještě pro nás připravili hru na stopovanou po Schijendlu.

V září se chystáme na vyhlášení nejlepších korfbalistů YMCA Znojmo za letošní sezónu a tím zahájit přípravu na tu příští, kterou chceme mít ještě úspěšnější.

Aladár Dančo, YMCA Znojmo, foto: archiv autora textu

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]