7-9/2007

Ústecká YMCA má devítimetrovou lezeckou stěnu

Vydáno dne 11. 12. 2007 (2488 přečtení)
YMCA v Ústí nad Labem ve čtvrti Krásné Březno vybudovala pro mladé lidi Multikulturní prostor pod jednou střechou, kde mohou všichni trávit volné chvíle prostřednictvím sportu - lezení na umělé stěně, vzdělávání – surfováním po internetu a nebo jen tak posedět u baru při šálku dobré kvalitní kávy, vína nebo nealko nápojů.


Multikulturní prostor vznikl na podporou mladých lidí ve věku 13 – 30 let. V ústecké čtvrti Krásné Březno, která nutně potřebuje dlouhodobou nabídku kulturně-vzdělávacích a sportovních aktivit. Projekt byl v roce 2006 finančně podpořen ze státního rozpočtu ČR v částce 8,2 mil. korun.

Činnost je provozována v Domě kulturních a sociálních služeb Bílé světlo, kde sídlí nevládní neziskové organizace White Light 1 o.s. a YMCA o.s., dlouhodobě se zabývající preventivními a sociálními programy na podporu mladých lidí v regionu Ústí nad Labem.

Projekt Multikulturní prostor - MKP provozuje sama YMCA, která působí na Ústecku již od roku 1998. Multikulturní prostor je pro veřejnost otevřen pravidelně od úterý do neděle v odpoledních i večerních hodinách, o víkendech i po celý den. Zájemcům o lezení a další aktivity doporučujeme si návštěvu u nás raději předem objednat, na www.usti.ymca.cz/mkp, abychom na každého měli čas.

V Multikulturním prostoru má návštěvník možnost využít novou Lezeckou stěna (9m vysoká – rozloha 49 m2), která je zabezpečována proškolenými instruktory a s jištěním a menší stěnu tzv. Boulder (3x7m) pro lezení bez jištění, vše se nachází v zastřešeném atriu budovy. Pro další sportovní vyžití mládeže je zde k dispozici stolní tenis, fotbálek, šipky a další doplňkové služby pro volný čas.

V 1. patře budovy pak do svých prostor láká Internetová kavárna a bar nabízející kulturní a vzdělávací aktivity se zajištěním přístupu k informacím a zábavě mladým lidem. Dále zde mohou návštěvníci relaxovat a oddechnout si o starostí všedního dne. V celém prostoru však platí zákaz kouření, požívání omamných látek a podávání alkoholu lidem mladším 18-ti let.

Další atraktivní nabídnou je Hudební studio, které je složeno ze dvou částí: nahrávací studio s technickým vybavením na špičkové úrovni. Součástí studia je rovněž vybavená zkušebna pro amatérská hudební seskupení a druhou částí je mobilní ozvučovací aparatura s podiem, která je používána pro ozvučení větších kulturních a charitativních akcí v regionu Ústí nad Labem.

Poslední nabídkou je tzv. Nízkoprahový klub Orion, který je specifickou službou celého projektu a je nabízen sociálně slabým skupinám mladých lidí žijících v lokalitě Krásné Březno. Nízkoprahový klub nabízí zdarma sociální služby ve formě poradenství, informačního servisu, pomoci, individuální práce, kontaktu s úřady a organizacemi a další doprovodné služby.

Důležité etapy a mezníky výstavby MKP YMCA:
• Duben až prosinec 2005 – příprava projektového záměru a podání žádosti na finanční zdroj
• Červen 2006 – podpis smlouvy
• Září až říjen 2006 – zahájení stavebních úprav v objektu pro vybudování MKP YMCA
• Říjen až prosinec 2006 – nákup vybavení MKP YMCA
• Leden - srpen 2007 – realizace stavebních úprav v objektu pro vybudování MKP YMCA
• Září – říjen 2007 – do vybavení a dobudování jednotlivých částí MKP YMCA a příprava na otevření
• Listopad 2007 – zahájení provozu MKP YMCA
• Podzim 2008 – dostavba a vybudování fitness centra s recepcí v další části budovy, zřízení vestavby dřevěného patra se schodištěm v Internetové kavárně a uzavření boční strany atria pro celoroční provoz lezecké stěny

Cíle a dopady projektu:
• Změnit chování a vztah dětí a mládeže ke svému životu, okolí a trávení volného času.
• Zlepšit mezilidské vztahy dětí a mládeže k sobě navzájem – ohleduplnost, ochota pomoci druhému apod.
• Získat motivaci k rozvíjení svých zájmů, zvýšení jejich samostatnosti a osobní odpovědnosti.
• Zlepšit efektivitu využívání internetu pomocí výukových kurzů pro děti a mládež.
• Zlepšení vstupních podmínek pro expanzi ústeckých amatérských hudebních těles na hudební trh pomocí realizace kvalitních demonahrávek.
• Rozvoj celoživotního vzdělávaní v hudební oblasti – muzikální kompetence (autorská práva, technika hry při nahrávání, re/mastering hudebních nahrávek, atp.)

Pablo, fotoreportér

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]