1/2009

ŘEŠETO - JAKÉ TO BYLO?

Vydáno dne 03. 06. 2009 (2751 přečtení)
Řešeto 2008 – Náš svět (ekologie pro všední den) byl doprovodný program pro děti a středoškolskou mládež při výstavě Vzdělání a řemeslo na Výstavišti v Českých Budějovicích. Konal se ve dnech 16.–18. září 2008. Řešeto pořádá YMCA České Budějovice již od roku 2002.


Proč ten název – Řešeto? Vznikl od slova „řešit“ (každý účastník řeší soutěžní úlohy). Nebo: Pokud se mu úkoly zdají být příliš složité a nemůže nalézt správné odpovědi, může mít někdy dojem, že je jeho hlava děravá jako řešeto... ? :-)

V prvním ročníku Řešeta si účastníci mohli vybrat soutěžní otázky podle obtížnosti a dle svých schopností, většinou se jednalo o logické a matematické kvízy a hlavolamy. Velký ohlas měl třetí ročník, v němž jsme se zaměřili na poznávání jihočeských měst. V roce 2006 byly soutěžní úkoly připraveny z oboru hudby a sportu.

Letošní soutěžní úlohy byly zaměřeny na praktické poznávání a ochranu životního prostředí. Vše jsme opět připravili v pavilonu R3 na Výstavišti v Českých Budějovicích. V pondělí 15. září jsme na výstavní panely upevňovali soutěžní úlohy a nápovědu, připravovali upomínkové předměty k rozdávání, chystali dostatečné množství tužek, papírů a ostatních drobných nezbytností.

V úterý 16. září od 9 hodin to vypuklo: na výstavu Vzdělání a řemeslo míří davy školáků se svými učiteli. Prochází se po areálu a většinou hledají stánky s občerstvením. Vlastně nehledají stánky, kde se prezentují jednotlivé střední školy. Žáci se zajímají na této výstavě přeci hlavně o to, kde by mohli v budoucnu studovat, jaká škola jim nabízí co nejzajímavější uplatnění. My sice nejsme škola a nenabízíme umístění žáků, zato máme připravený zajímavý doprovodný program.

Náš pavilon je umístěn až vzadu, takže mládeži chvíli trvá, než dojdou až k nám. Poslední chvilky volna – ale pak už se máme co ohánět. Musíme účastníky nalákat, aby se zapojili do našeho soutěžního programu. To není zas tak těžké – nabízíme totiž lákavé odměny za správně vyřešené úlohy. Tiskárna na fotografie, joystick, dřevěné hry a hlavolamy, flash disk či DVD – to už jsou opravdu zajímavé ceny, to už stojí za to si vzít soutěžní formulář, přečíst si zadání úloh a (správně) odpovědět.

Většinu návštěvníků zaujaly otázky typu: kam přesně mohu umístit běžný domovní odpad, abych co nejméně zatížil životní prostředí, co všechno se dá vyrobit ze starého papíru nebo co se získává ze zpracovaných vysloužilých elektropřístrojů?

Každý si také mohl přečíst na vyvěšených propagačních materiálech informace, které by ho formou nápovědy dovedly ke správnému vyřešení úloh. Smyslem akce totiž nebylo jen soutěžit o hodnotné ceny, ale zejména upozornit, že s ekologií se potkáváme každý den.

Soutěžní otázky jsme měli precizně zpracované, při jejich přípravě jsme totiž využili služeb odborníků: Úlohy o elektrozařízení připravila REMA Systém a. s. (neziskově hospodařící akciová společnost), která se zabývá zabezpečením zpětného odběru, zpracování a ekologicky šetrného odstranění elektrozařízení. Všechny ostatní úkoly vymyslela Vzájemná komunikace o. s., které má zkušenosti s realizací vzdělávacích a osvětových projektů v ekologii.

Nával soutěžících jsme zvládli, okolo poledne jsme si mohli pomalu oddechnout a až do odpoledne jsme pak hodnotili vyplněné soutěžní formuláře. Čtení to bylo mnohdy neveselé – překvapilo nás, kolik dětí by bez váhání odhodilo např. plechovky od barev či starý nábytek do běžného kontejneru na směsný odpad, i když mají k dispozici sběrný dvůr. V ekologické osvětě jsou stále ještě velká bílá místa...

Okolo čtvrté jsme mohli pavilon již v klidu opustit a těšit se na další den. Ve středu vše probíhalo obdobně. Ve čtvrtek také, jen jsme skončili trochu dřív a začali balit – vše opět sundat, uskladnit, připravit k odvozu. Je v tom vždy trochu smutku a nostalgie – prázdný pavilon, akce končí. Ale na rozjímání není čas, balíme a už rozmýšlíme, co připravit a jak vylepšit příští ročník. Řešeto vlastně ještě nekončí: Kdo vyhrál? A kdy dostane slíbenou odměnu? Výherce jsme losovali hned v neděli 21. září. Účastníků bylo přes 1 500 – tolik jsme rozdali soutěžních formulářů. Někteří se ovšem do soutěže nakonec nezapojili, protože odevzdaných a dostatečně vyplněných formulářů bylo 871. Nadpoloviční většina soutěžících odpovídala převážně správně, zcela správných odpovědí pak bylo ovšem jen 21. Do losování byly zahrnuty postupně všechny odevzdané formuláře, větší šanci na výhru měli účastníci s lepšími výsledky; možnost vyhrát měl ale každý.

Na ceny museli vylosovaní výherci ovšem počkat až na konec října. O podzimních prázdninách totiž pořádáme Piškvorkiádu, a jako vyvrcholení turnaje v hraní piškvorek byly slavnostně předávány i ony toužebně očekávané výhry. Kdo si pro výhru nepřišel, tomu jsme ji poslali poštou.

Piškvorkiáda se odehrávala ve středu 29. října 2008 v prostorách kostela ČCE v Českých Budějovicích (tř. 28. října 28). Kromě hraní piškvorek si všichni příchozí mohli zahrát různé stolní společenské i karetní hry, potrápit se s hlavolamy – prostě strávit příjemně poslední den podzimních prázdnin. Klídek, pohoda – co víc si můžeme přát? Přijďte příště také! Děkujeme všem, kteří se podíleli na realizaci letošního ročníku Řešeta za vstřícnost a spolupráci i za příjemnou náladu při akci!

Johana Matějková, YMCA České Budějovice

Tento projekt je spolufinancován Statutárním městem České Budějovice.

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]