02/2020

Letní luštění

Vydáno dne 17. 06. 2020 (561 přečtení)
Proteinové letní luštění s Ymkou na posílení mozkových závitů. :-)

1) 10 slov na P na 5 písmen


V tajence se dozvíte, který známý herec a učitel rétoriky se v dětství účastnil ymkařských programů v klubovnách chlapeckého oddělení i táborů, v Ymce aktivně sportoval a v současnosti je ambasadorem YMCA.

1. Savý papír na inkoustové skvrny. 2. Město, kde je v ČR největší Ymka. 3. Nástroj na smažení nebo také rozsáhlá sníženina, která vznikla tektonickým prohybem zemské kůry, či část lidského těla. 4. Do modré popelnice patří… 5. Jak často se od svého založení Ymka věnuje mladým lidem? 6. Slupka, která se odděluje od zrna před výrobou mouky. 7. Neúrodná oblast s nedostatkem vody, kde moc letních táborů nenajdete. 8. Matematika. 9. Syn krále a královny. 10. Název hlavní budovy YMCA v Praze.

2) Stromečky


„Jdu do věčného klidu a vás prosím, abyste za mne žili a radovali se, neboť svět má velké bolesti, ale je také krásný. Prosím pak Boha, aby mi odpustil hříchy a přijal mne k sobě“, řekl během druhé světové války před svou smrtí odvážný a inspirativní sekretář pražské Ymky, který byl za svou několikaletou práci v demokratickém odboji dva roky vězněn a následně popraven v Pankrácké věznici. Jeho jméno vám odhalí tato šifra.

3) Rytíři

Na jednom letním táboře se pět chlapců – prvňáčků – stávalo o poledních klidech partou hrdinných rytířů, kteří se svými meči bránili svůj hrad (stodolu), celou ves (tábor) a všechny její obyvatele (táborníky). Ti chlapci se jmenovali Pavlík, Honzík, Tomáš, Kubík a Míša. Jednoho dne se chlapci shodli, že už je nebaví bojovat stále jen sami se sebou a nebo s imaginárními nepřáteli. Přemýšleli, co podniknout, až Kubíka napadlo: Najdeme poklad! Uděláme velkou rytířskou výpravu na jejímž konci najdeme ohromné bohatství. Všichni chlapci nadšeně souhlasili a hned začali výpravu plánovat. Ale hned v počátku vyvstal problém. Kdo výpravu povede? Při jejich drobných bojích se ve vedení střídali, ale tohle je něco jiného. Velkou výpravu musí vést jen jeden vůdce. Ale kdo z nich to bude? Shodli se, že takový vůdce musí být chytrý, rychlý a hbitý. Soutěžili tedy v běhu, ve skoku do dálky i ve střelbě prakem. Pak také porovnali své výsledky ze školy. Pavlík pomalu běhal, Tomáš se netrefil prakem a Míša dostal ve škole trojku z matematiky. Zůstal tedy Honzík a Kubík. Oba byli stejně rychlí, stejně hbití i přesní. Honzík byl lepší v matematice, ale Kubík zas lépe četl. Už si nevěděli rady, jak mezi nimi rozhodnout. A pak přišel Pavlík s nápadem. Když nerozhodly schopnosti, tak ať rozhodne štěstí. Přinesl dvě kuželky, kostku z Člověče nezlob se a vysvětlil: Oba chlapci hodí několikrát kostkou a kdo z nich dojde kuželkou dál, tak vyhrál. Chlapci zajásali: Výborně! Ale kde vezmeme dráhu pro kuželky, abychom poznali, kdo došel dál? Ale i to měl Pavlík vymyšlené. Vysypeme z desek písmenka a dráhu postavíme.
Jak řekl, tak udělali. Vysypali na zem písmenka a začali z nich dráhu stavět. Po chvilce snažení měli hotovo. A jak dráha vypadala? Přesně takhle:

Pak začali chlapci házet.
Pravidla byla jednoduchá. Hodí vždy jen jednou, znovu se nehází ani po šestce, nevyhazuje se.
První házel Honzík: 3
Kubík: 6
Honzík: 6
Kubík: 3
Honzík: 3
Kubík: 5
Honzík: 6
Kubík: 2
Honzík: 2
Kubík: 3
Honzík: 5
Kubík: 5
Honzík: 1
Kubík: 4
Honzík: 4

A jak soupeření dopadlo? To zjistíte sami. A jak dopadla výprava? To už nikdo neví… Dnes už jsou z nich dospělí muži a žádné zprávy o jejich výpravě se nedochovaly.

Víme ale, že při hře objevili jméno jednoho z hrdinů Ymky, který byl nejen nadšený sportovec a sekretář Ymky, ale i velice statečný muž, který byl pro svou aktivní odbojovou činnost během druhé světové války vězněn, bez výsledku krutě vyslýchán a popraven, a který tak za své ideály v jednatřiceti letech zaplatil životem.
Podaří se vám jeho jméno zjistit také?

4) Táborník a sportovec


Kdo je otcem playgroundballu, softballu a baseballu v Čechách? Kdo uspořádal první veřejný boxerský zápas (který vyhrál), zpopularizoval u nás lukostřelbu a osobně se znal s E. T. Setonem (v klobouku), jak dokazuje uvedená fotografie?
Jeden ze známých členů Ymky, vedoucí Masarykova tábora YMCA na Sázavě u Soběšína, cestovatel, průkopník a všestranný sportovec, který je i autorem mnoha tábornických příruček. Jeho jméno ukrývá křížovka.

1. Počet generálních sekretářů v české Ymce. 2. Skupina lidí, která každou lokální Ymku vede a řídí. 3. Město, kde je členka místní Ymky a jejího boxerského klubu několikanásobnou mistryní ČR v boxu. 4. Sport, který byl založen v Ymce, a ve kterém jsou úspěšní členové Ymky Znojmo. 5. Město, ve kterém je právě v roce 2020 nově založená Ymka (v kraji Vysočina). 6. Ymka (město), která v posledních měsících pomáhala tisknout redukce na respirátory a filtry na své 3D tiskárně. 7. Oblíbená taneční akce, kterou každý rok pořádá Ymka Jindřichův Hradec. 8. Název Ymky, která se věnuje mimo jiné organizaci spousty programů pro rodiny a manžele, a to nejen ve svém domě v Albeřicích.

Pokud jsou pro vás některé otázky těžké, neváhejte se zeptat vedoucích či jiných dospělých v Ymce, něco se dozvíte a nakonec z toho může být zajímavý rozhovor pro vás oba.

5) Filosof

Dokážete vyluštit, jak se jmenoval filosof, univerzitní profesor a politik a první předseda československé Ymky?

Podle legendy vyluštěte zakódované jméno.

Až ho vyluštíte, můžete si o něm zkusit najít něco na internetu nebo v nějaké encyklopedii.
A víte přesně, kdo to filosof je?
A máte na táboře nějakou Sofii? Jak to souvisí?

6) Socioložka


Po rozluštění této šifry zjistíte, jak se jmenuje česká socioložka, publicistka, spisovatelka, signatářka Charty 77, oceněná mimo jiné titulem „Žena Evropy“, která je také členkou české Ymky. Víte, co sociolog dělá? Zeptejte se nebo si to najděte na internetu. Bavilo by vás být sociologem?

7) Letní táborová osmisměrka

Tajenka vám pak prozradí jméno členky Ymky, která pracovala jako účetní, zároveň se za druhé světové války statečně pustila do odbojové činnosti a pro vlastence v ilegalitě obstarávala šatstvo, potraviny a falešné osobní doklady. Po zatčení prošla Terezínem a nacisty byla popravena v táboře Mauthausen v roce 1942.

Najděte tato slova:
Běžky, Bio, Bitýška, Cíl, Čára, Hra, Les, Nůž, Oheň, Pastviny, Police, Soběšín, Speciální, Stožár, Špekáček, Táborák, Vedoucí, Vlčice.

Sára Soukupová, foto a kresby: archiv YMCA

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]