02/2022

Adaptační skupiny pro ukrajinské děti

Vydáno dne 27. 05. 2022 (223 přečtení)
Od poloviny dubna pořádá YMCA Plzeň adaptační skupiny pro ukrajinské děti ve věku od šesti do patnácti let.


Více než dvacet dětí ubytovaných na různých místech v Plzenci u nás každý týden tráví dvacet hodin naplněných společnou prací i zábavou. Jedná se o skupinku velmi různorodou. Máme mezi sebou jak děti šestileté, tak patnáctileté. Děti z velkoměst i z vesnic. Děti z centrální i východní Ukrajiny. Děti, které doma mluví ukrajinsky, i nemálo těch, pro něž je přirozenější mluvit rusky. Máme však veliký společný cíl. Zvládnout toto velmi těžké životní období, přijmout ho jako příležitost zažít nové věci a novému se naučit, přispět k duševní pohodě a duševnímu zdraví dětí a, v neposlední řadě, připravit děti na nástup do českých škol.

Náplní naší skupiny je zejména výuka češtiny zážitkovou formou. S dětmi se také procvičujeme v matematice formou matematických her, například s kostkami. Nechybí ani výuka angličtiny či zeměpisu. Tyto předměty se přímo nabízí, neboť při nich nemusíme tolik překonávat jazykovou bariéru. Krom toho poznáváme českou přírodu během mnohých vycházek. Troufli jsme si už i na fyziku a zkoumali princip kladky, kterou jsme si i vyzkoušeli.

Krom běžné výuky jezdíme na výlety. Využíváme volných nebo zlevněných vstupů pro ukrajinské uprchlíky, nabídek je zatím naštěstí celkem dost. Nesmírně nám pomáhá také podpora a finanční pomoc dobrovolníků. Jen díky nim jsme společně už navštívili Techmánii, zámek Kozel, farmapark u Toma a dokonce i Jump arénu. Koncem května se chystáme do Prahy na několik výstav do Národního muzea.

V červnu se děti mohou těšit na výstavu Vzhůru do oblak, další návštěvu Prahy, lego párty i zoologickou zahradu. Krom adaptačních skupin navštěvuje mnoho ukrajinských dětí i další volnočasové aktivity ve městě. Z aktivit YMCY se jedná zejména o gymnastiku a lukostřelbu, vřele je přijaly ale i další spolky, jako například fotbalisté či kanoisté. Některé děti chodí i na výuku do místní ZUŠ, jiní si podávají přihlášku na příští rok.

Věříme, že přátelská atmosféra na našich skupinách, důraz na socializaci dětí na české prostředí a vřelé přijetí Vámi všemi ukrajinským dětem pomůže překonat těžké chvíle, které zažily a stále ještě zažívají. Mezi dětmi z naší skupiny není jediné, které by se netěšilo zpátky domů. Doma na ně čekají tatínci, babičky i dědečkové, kamarádi, pejsci i jiní mazlíčci. Všichni si ale uvědomují, že pro mnohé z nich bude cesta domů velmi obtížná, a že budou muset být hodně trpěliví. Doufáme, že až se domů konečně vrátí, budou naplněni zážitky, na které budou dlouho v dobrém vzpomínat.

Lenka Šimánová, YMCA Plzeň, foto: Pavlenko Tetjana

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]