04/2015

YMCA Camp Climate

Vydáno dne 11. 02. 2016 (2168 přečtení)
Česká YMCA měla své zástupce na YMCA Camp Climate, který uspořádala Světová YMCA v průběhu světové klimatické konference COP 21 v Paříži v prvním prosincovém týdnu minulého roku.


Cílem kempu bylo poskytnout mladým lidem možnost získat informace (worshopy, školení, přednášky, studijní návštěvy) a obhajovat témata týkající se životního prostředí (volný přístup na COP21, každodenní shrnutí jednání na konferenci, výměna informací s ostatními neziskovými organizacemi, koordinace požadavků, které chtějí mládežnické organizace na COP21 obhajovat). Patricie Pastorová, jedna z účastníků, hodnotí, jak se tyto ambiciózní úkoly podařilo splnit.

Minulý týden jsme se jako dva zástupci ČR zúčastnili týdenní akce Youth in Action fot the Climate, která se konala v Paříži na Camp Climate a mezinárodní klimatické konferenci COP21.Tato akce byla zaměřena právě na životní prostředí. Původně jsme si mysleli, že budeme s konferencí více propojeni, ale skutečnost byla nakonec jiná.

První věc, kterou bych této akci vytkla, bylo nešťastné umístění. I když náš hostel byl na dokonalém místě, pouze několik desítek metrů od Louvru, takže překrásné historické místo, všechen program se odehrával v hostelu Camp Climate. Ten byl vzdálený zhruba hodinu cesty metrem a pěšky od našeho hostelu. Takže jsme každé ráno museli pospíchat, abychom stihli včas program, a naopak po skončení programu jsme se všichni táhli zpět, jelikož všichni byli již unavení a většinou jsme zpět dorazili až kolem půlnoci.

Když bych měla zhodnotit program jako takový, tak byl velice povedený. Pokud to ale vezmu s ohledem na to, že se právě v Paříži odehrávala celosvětová klimatická konference a zároveň další YMCA akce, do které byli zapojeni i lidé, kteří měli přístup přímo na vyjednávání, byl pro mne program nedostačující.

Každý den jsme měli několik workshopů a přednášek, které byly orientovány například na vyjednávání, RGE skupinu, předešlé COP,... Workshopy jsme si volili již předem, takže například navštívilo BIO farmu na okraji Paříže, kde jsem jen tak mimochodem viděla tu největší krávu, jakou jsem kdy viděla. Další den jsem byla na workshopu výroby prostředků na uklízení domácnosti (pokud by měl někdo zájem, mohu se podělit o recepty).

Taky jsme pomáhali s přípravou tensingového workshopu německým tensingářům. A poslední večer jsme dokonce vystoupili s tím, co jsme se naučili během těch pár hodin.

Chtěla bych moc pochválit akci World Cafe, která spočívala v tom, že jsme seděli u různých stolů a diskutovali ve skupinách o dané otázce. Kritérium bylo, že na každou otázku člověk musel jít k jinému stolu tak, aby neskončil s těmi samými lidmi.

Jak vidíte sami, program byl nabitý víc než dost, ale taky vidíte, že to s konferencí nemělo nic společného. Předposlední den jsme se konečně dostali blíže. Mohli jsme jít do Civil Society Village, což byla část COP, která byla přístupna pro veřejnost. Byly tam stánky od nejrůznějších organizací a spolků, které se zabývají životním prostředím a na několika místech probíhali přednášky a diskuse. Hloupé na tom bylo, že nám neřekli, že to bylo otevřené každý den a mohli jsme tam kdykoli. Takhle jsme neměli moc času na to, to celé projít a zúčastnit se diskusí.

Poslední akce, kterou jsme měli, bylo vytvoření zprávy pro COP21. V 10–15 členných skupinách jsme tedy asi hodinu a půl dávali dohromady, co bychom politikům chtěli říct. Zdálo se to naprosto nemožné. Shodnout se v takovém počtu lidí jak na obsahu zprávy, tak na správné formulaci. Nakonec jsme to ale všechny skupiny zvládly a zprávy předali vedoucím této akce, kteří z nich udělají jednu souhrnnou zprávu. Z toho jsem trochu nesvá, jelikož se bojím, že v tom potom může něco zaniknout, anebo vyznít jinak, než bylo původně myšleno.

Nakonec bych tedy jen dodala, že jsem ráda, že jsem se této akce mohla zúčastnit, protože každá zkušenost je dobrá a dokonce jsem obdržela certifikát a YouthPass, ale kdybych si mohla příště vybrat, raději bych se zúčastnila Camp Climate a více se zabývala konferencí. Ráda bych slyšela nějaké „updaty“ přímo od ymkařů, kteří byli součástí vyjednávání, protože takhle mi přišlo, že moji přátele v Čechách mají o COP21 více informací než já, jelikož mají čas hledat na internetu a sledovat to v TV.

Patricie Pastorová, YMCA DAP, foto: flickr.com/ymcaworld

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]