01/2012

Jak jsem rok studoval na střední škole v Hong Kongu

Vydáno dne 04. 04. 2012 (2371 přečtení)
Jmenuji se Vojta a celý školní rok 2010/2011 jsem strávil na mezikulturně vzdělávacím programu v Hong Kongu. V zemi, kde se střetává veškerá kultura v jedné obrovské nezávislé metropoli. Studoval jsem tam na místní střední škole a bydlel v místní hostitelské rodině. Stal jsem se součástí běžného denního života a mohl jsem tak Hong Kong poznat z jiného pohledu než turista na dovolené. Program v Hong Kongu byl to nejlepší, pro co jsem se kdy rozhodl ve svém životě!


Za rok v Hong Kongu jsem zažil a naučil se opravdu hodně. Cením si nejen velkých zážitků, ale i lidí, se kterými jsem teď po návratu do Čech v kontaktu – jsou to moji kamarádi z programu. Ti nejsou všichni z jedné země, jak by se dalo očekávat, skoro každý z nich patří k jinému národu. Seznámil jsem se s nimi díky orientacím, které každého studenta programem provázejí a pomáhají mu se na programu přizpůsobit. Orientace jsou určeny všem AFS studentům v zemi, sešli jsme se na nich tedy vždy studenti z celého světa. Díky těmto mým kamarádům jsem se dozvěděl hodně věcí o zemích, ze kterých moji kamarádi jsou. Mám tak nyní přátele po celém světě. Zážitků mám z roku v Hong Kongu hodně. Jsem poměrně vysoký a Hong Kong je velmi stísněný, jeho obyvatelé také nejsou žádní velikáni. Když si toto uvědomíte, zjistíte, že moje hlava byla v této oblasti tak trochu “na ráně”.

Běžně jsem se setkával s tím, že jsem musel sehnout hlavu, nebo se dokonce celý sklonit, abych někde prošel. K tomu ještě přidejte to, že u toho na vás všichni koukají, protože prostě všude vyčníváte a máte bílou pleť a máte o zábavu postaráno. Hong Kong je plný přelidněných ulic a tropického klimatu a s tím spojené neustále běžící klimatizace. Když jsem chtěl městu uniknout, trávil jsem krásná odpoledne na plážích a výlety po přilehlých kopcích a ostrovech, kde jsem si krásně odpočinul.

V Hong Kongu se střetává všechna světová kultura. Čínská přítomnost je tu znát, ale díky samostatné vládě tu kvete obchod, který přitahuje lidi z celého světa. Žije zde mnoho lidí na malém prostoru a tomu odpovídá i velikost bytů. Ty musí být hodně malé, aby se jich do města vešlo co nejvíce. Raději jsem tedy trávil čas venku s kamarády a také aktivitami spojenými se školou. V Hong Kongu jsou zejména sportovní volnočasové aktivity organizované školou. Student tak dělá něco pro sebe a zároveň pro školu, protože členstvím ve sportovním klubu školu reprezentuje. I s kamarády jsem po škole ve volném čase dělal spoustu věcí. Od hraní na hracích automatech (ano myslím to vážně), karaoke až po chození do kina nebo na pláž. Hodně se taky chodí nakupovat. Jedna z našich oblíbených činností bylo náhodné procházení námi ještě neprobádaných oblastí.

Život v Hong Kongu je hodně orientovaný na úspěšnost a na vydělávání peněz. To někdy znamená, že rodina nemá tolik času věnovat se sobě navzájem, jako máme my tady v Čechách. Na druhou stranu dodržují velmi hezké rodinné zvyky, které rodinu tmelí a drží pohromadě. Mezi takové zvyky patří např. nedělní yam cha, kdy se rodina každý týden sejde u čaje a malé svačiny.

V Hong Kongu se mluví kantonštinou, která je velmi těžká. Jazyk má několik tónů, které od sebe odlišují jednotlivé významy. Zjednodušeně řečeno jedno slovo se dá říct v několika tónech, které každý znamenají něco jiného. Já ke všemu nejsem moc talentovaný na jazyky, tak pro mě studium tohoto jazyka bylo opravdu oříšek. Nicméně naučil jsem se konverzovat o základních tématech. Díky Bohu v Hong Kongu většina lidí buď mluví, nebo rozumí anglicky, takže se skoro vždy domluvíte. Pokud kantonštinu zvládnete, dostane se vám respektu a uznání. Místní vědí, že jazyk je obtížný a cení si každé snahy. Ovládnutí jazyka vás také hodně sblíží s místními.

Na programu v Hong Kongu jsem byl s organizací AFS Mezikulturní programy. AFS dobrovolníci stejně jako AFS kancelář s námi byli v kontaktu po celý rok a starali se o nás. Vždy pomohli, když jsem potřeboval s něčím poradit, nebo něco vyřešit, a našel jsem si mezi nimi dobré kamarády. Po návratu do Čech jsem se také stal AFS dobrovolníkem a své zkušenosti tak předávám dál dalším studentům.

Vojta, Praha 4

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]