03/2010

Pronájem vozu v zahraničí

Vydáno dne 13. 07. 2010 (2135 přečtení)
Co zvážit, než si vůz půjčíte?Chtěli byste si pronajmout vůz během pobytu v zahraničí. Jak najít společnost, která vyhoví vašim potřebám? Na co si dát pozor?

Při návštěvě cizí země je pronájem vozu v mnoha ohledech vynikajícím prostředkem k poznání přírodních krás a zajímavých míst. Ačkoli se v posledních letech stalo pronajmutí vozu pro spotřebitele poměrně jednoduchým úkonem, stále je třeba být ostražití, a to dříve než podepíšete smlouvu a zaplatíte půjčovné. Mnoho spotřebitelských stížností na autopůjčovny, s nimiž se setkávají právníci sítě Evropských spotřebitelských center, se týká problémů, kterým se dalo předejít.


NEŽ SI PŮJČÍTE VŮZ
Vždycky se dobře porozhlédněte, než se rozhodnete pro jednu autopůjčovnu. Podívejte se v klidu na ceníky a podmínky různých pronajímatelů vozidel. O informace o půjčovnách vozů požádejte v hotelu, kde jste ubytováni. Také se optejte na zákaznických linkách daných společností. Pamatujte, že půjčovny často mívají speciální nabídky – na víkend, při objednávce předem atd. Díky nim můžete výrazně ušetřit.

PRONÁJEM VOZU PŘES INTERNET
Pokud se rozhodnete objednat si pronájem vozu přes internet, buďte připraveni, že cena daná při objednání přes internet se může zvýšit vzhledem k přistavení vozu a uzavření smlouvy o pronájmu vozu. Cena se může navýšit, protože původně neobsahovala pojištění a/nebo některé další vedlejší náklady. Těmi mohou být místní poplatky, dětské sedačky, možnost řízení vozu druhým řidičem, služby GPS atd.

POŽADAVKY NA ŘIDIČE
Řidič musí mít řidičský průkaz vydaný v některém z členských států EU. Některé autopůjčovny mohou mít věkové omezení pro řidiče, a to jak na dolní tak na horní hranici.

VŽDY SI PEČLIVĚ PŘEČTĚTE SMLOUVU
Vždycky musíte vědět, co podepisujete. Zní to banálně, ale je to velmi důležité. Důkladné přečtení smlouvy vám může ušetřit následné nepříjemnosti.
Rozhodně nepodepisujte smlouvu, které zcela nerozumíte. A klidně se doptejte na jakékoli ustanovení, které není jasné nebo jemuž nerozumíte.

Nevyhazujte svoji kopii smlouvy a nezapomeňte požádat o účet jako doklad o zaplacení. Obvykle platí, že autopůjčovny Vás požádají o údaje Vaší kreditní karty, aby si mohly stáhnout půjčovné, včetně všech poplatků, přímo z Vašeho účtu. Proto buďte připraveni, že kromě platby za půjčení vozu může společnost dočasně z Vašeho účtu strhnout i bezpečností či záložní poplatek pro případ, že by něco z Vaší strany nevyšlo podle předpokladů. Mějte na paměti, že částka domluvená předem může být stržena několik dní poté, co jste vrátili vůz. Ponechte si proto všechny účty a smlouvy, které by mohly následně posloužit jako důkaz sjednaného půjčovného. Jinak se může stát, že společnost Vám z účtu strhne víc, než bylo dohodnuto.
Rozhodně při čtení smlouvy věnujte zvýšenou pozornost také ustanovením o pojištění, případně smlouvě o pojištění, přiložené ke smlouvě o pronájmu vozu. Ujistěte se, že pokrývá vše potřebné, a ověřte si platnost pojištění, pojistné částky a míry případné spoluúčasti.

Zamyslete se, k čemu může během užívání vozu dojít, a případně se optejte na možnosti připojištění. Také si zjistěte, zda pojistné pokrývá také pojištění cestujících. Věnujte pozornost také smluvním ustanovením o plnosti nádrže. Obvykle autopůjčovny požadují, aby zákazník vrátil vůz se stejným množstvím pohonných hmot, s jakým jej přebíral. Pokud vrátíte vůz s menším množstvím, pak Vám je naúčtován rozdíl, a navíc zaplatíte sankci. Pokud vrátíte pohonných hmot víc, autopůjčovna Vám je nezaplatí. Každopádně si o stavu nádrže při předání nechte vystavit potvrzení. Pokud jste při zapůjčení složili zálohu na náklady spojené s pohonnými hmotami, ujistěte se po vrácení vozu, že záloha byla převedena zpět na Váš účet.

Pokud chcete s vozem překročit hranice země, v níž jste si vůz půjčili, prověřte si, zda a jakým způsobem smlouva tuto možnost ošetřuje, například z hlediska platnosti pojištění. Někdy je potřeba zvláštní ujednání či smlouva. Zjistěte si, jak je to s okolnostmi vrácení vozu, např. ve které denní době lze vůz vrátit do půjčovny tak, aby mohl být zkontrolován jejím zaměstnancem za Vaší přítomnosti a aby mohlo být předání vozu potvrzeno písemně. Mějte na paměti, že auto mohou řídit obvykle pouze osoby uvedené ve smlouvě o pronájmu vozu. Jinak bude Vaše pojištění neplatné.

PŘI PŘEVZETÍ VOZU
Prohlédněte důkladně pronajatý vůz zevnitř i zvnějšku. Měli byste upozornit půjčovnu na všechna poškození, která jste objevili a která nejsou zanesena ve výpůjční smlouvě (může jít i o „pouhá“ škrábnutí na karosérii). Než auto převezmete, požádejte o písemné potvrzení o poškození vozu. Pokud je to možné, udělejte si několik fotografií případných poškození.

Zkontrolujte množství pohonných hmot v nádrži.

NA CO SI DÁT POZOR PŘI VRACENÍ VOZU?
Při vracení vozu si vyhraďte trochu času na důkladnou prohlídku vozu uvnitř i zvenku spolu se zástupcem půjčovny. Požádejte o potvrzení o předání vozu, v němž bude zanesen stav vozu při předání. Pokud jsou některá pole vyplněna neúplně, proškrtněte je – vyhnete se tak nebezpečí, že po vašem odjezdu bude do formuláře něco dopsáno.

Snažte se vyhnout vrácení vozidla mimo obvyklé otevírací hodiny půjčovny. Pokud vůz vrátíte mimo obvyklé otevírací hodiny půjčovny, nemůžete požádat zástupce společnosti o kontrolu vozu, který tak nemůže písemně potvrdit stav vozu (zda jste naplnili nádrž, zda byl vůz Vámi poškozen, nebo zda předáváte všechny součásti a položky, např. dětskou sedačku apod.). V případě, že tomu tak ale bude, připravte se na to, že Vám mohou být naúčtovány škody na voze, které jste nezpůsobili.

Pokud se půjčovna následně odvolává na poškození vozidla Vaší vinou, ale Vy jste si jisti, že jste škody nezpůsobili, mohly být tyto škody způsobeny až poté, co jste zanechali vůz na dohodnutém místě, a než jej zaměstnanec firmy vyzvedl. Bohužel, v takovém případě je obtížné dokázat, že jste poškození nezpůsobili vy. Proto je lepší se takovým situacím vyhnout. Vyfoťte si vůz těsně před jeho vrácením Ještě než vůz předáte, dobře si ho vyfotografujte, aby bylo zřejmé, v jakém stavu byl. Snímky pak můžete případně použít jako důkaz, že jste karosérii či interiér vozidla nepoškodili.

PODÁNÍ STÍŽNOSTI
Pokud si chcete stěžovat na cokoli, co se týká pronájmu vozu, stěžujte si písemně ihned u dané společnosti. Ve stížnosti jednoznačně popište problém a navrhněte řešení nastalé situace. Nikdy ke stížnosti nepřikládejte originály smlouvy, účtů a tak dále.

Pokud půjčovna odmítne Vaši stížnost, nebo nesouhlasíte s nabízeným řešením, a pokud daný prodejce v jiné zemi porušil Vaše práva, obraťte se na Evropské spotřebitelské centrum při České obchodní inspekci. Centrum Vám rovněž může poskytnout asistenci v mimosoudním řešení sporu v systému ADR. Kontakty najdete na internetové straně www.coi.cz/esc.

Odřej Tichota, poradce pro komunikaci, Evropské spotřebitelské centrum

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]