5-6/2007

15 let TS Praha

Vydáno dne 03. 09. 2007 (12307 přečtení)
v Divadle Na zábradlí aneb TS už má občanku

Píše se rok 2007 a TenSing v české kotlině začíná svou patnáctou sezónu. V západní části Evropy, konkrétně v Norsku TenSing vznikl již na sklonku šedesátých let, když ho založil norský farář Kjell Gronner z Bergenu. U nás dostal TenSing zelenou po revoluci v roce 1989 a vznik prvních českých skupin v Praze a Krnově můžeme datovat do roku 1992. Zmíněná fakta přímo vybízejí k bilancování toho, jak se fenomén jménem TenSing u nás za těch 15 let vyvíjel. Bylo by to určitě zajímavé povídání, ale to není námětem tohoto článku. Tématem tohoto příspěvku je totiž oslava. A to jedna zcela konkrétní oslava v pražském Divadle Na zábradlí. Prostřednictvím následujících řádek psaných jedním z přímých aktérů programu jste zváni na ohlédnutí za koncertem, který TenSing Praha uspořádal k patnáctým narozeninám TenSingu v ČR.


Připomínám, že můj pohled jako přímého aktéra nemusí být vždy nezaujatý :-), ale za to se Vám pokusím přinést co nejvíce informací a emocí přímo ze zákulisí TenSingu Praha. Všechno začalo promítáním, kdy si na diváci mohli prohlédnout prezentaci složenou z několika fotek různých společných akcí, zkoušek, víkendovek a koncertů, které měl TS Praha v poslední době na svědomí. Jako hudební otvírák potom posloužil song s lehce protiválečnou tématikou a názvem Saints are Coming, který zazpívali Franta a Sergij, nová akvizice až z dalekého Lotyšska. Na Sergijovi neobvyklé taneční až bojové kreace si určitě vzpomene mnoho zúčastněných. Podle některých ohlasů z připublika právě tuhle živost, kterou Sergij předvedl, tensingový sólista potřebuje. Pokud se chcete sami přesvědčit jak hit kapel U2 a Green Day vypadal v podání TS Praha máte možnost na populárním serveru YouTube. (http://www.youtube.com/watch?v=2hyUgxlEIIg&mode =related&search).

Sbor, který se v květnu rozrostl o sedm nových členek ze ZŠ Donovalská, se pod vedením dirigentek Majdy, Hančí a Josefky pokusil o odstranění obvyklých nešvarů typu slabé intenzity zpívání nebo koukání do papíru s textem místo do hlediště. Podle reakcí diváků se v této oblasti opravdu povedl od některých minulých vystoupení určitý pokrok. Repertoár tvořil kombinace novějších a starších rádiových hitů (Accidentally in Love ze Shreka 2, Spomaľ od Pehy, Saints are Coming, Sweet Home Alabama) s písničkami v Česku méně známými (I don´t Wanna Be od Gavina Degrawa). Důležitou část programu představovaly také písně s duchovní tématikou (Trading my Sorrows, Celebrate).

Převahu měly anglické písničky, z české scény TS Praha představil pouze song Nikdy nic nebylo od Sto zvířat, který na klávesy zahrál a zazpíval Ondra a dále od kapely Oboroh píseň Návrat, kterou taktéž předvedl Ondra. Spomaľ, jediná píseň zpívaná slovensky tvořila jeden z vrcholů programu, když ji zazpíval sbor tvořený pouze z dívčích hlasů. Také záznam této písně si můžete pustit na internetu. (http://www.youtube.com/watch?v=PFdjEOR3zTc) Na YouTube dále naleznete záznam písničky Accidentally in Love z filmu Shrek 2, která se povedla zazpívat Áně Čápové a potom taky nesmrtelnou Sweet Home Alabama od kapely Lynyrd Skynyrd, která se objevila například ve filmu Forrest Gump.

Atmosféru amerického jihu k nám zavál Štěpán který ji zazpíval i zahrál na kytaru. Na prázdno tentokrát vyšli příznivci punku a hiphopu. Známka punku od Visáčů se na poslední chvíli do koncertního pogramu nevešla a písničku, která by se dal zařadit do hiphopové škatulky tentokrát pražáci v repertoáru neměli. Uvidíme zda příští rok Kuba Macek v tomto směru něčím překvapí.

Mě osobně velmi potěšil minichór, na kterém si dali jeho zpěváci pod vedením Josefky záležet. Byť jsme se rozhodli minichór zařadit do programu na poslední chvíli a jeho zpěváci tedy měli na nacvičení svých písniček málo času, podle mě se jim to velmi povedlo.

Nechyběli ani tance a drama. Na kaple byla vidět pohoda, když mohli zúročit předchozí trénink a také sehranost daná tím, že spolu hrají již delší dobu.. Štěpán jako tradičně krotil kytaru, basáka dělal Vojta Žárský, na klávesy hrál už zmiňovaný Ondra a za bicí tentokrát usedli dokonce dva bubeníci. Pepa se v některých písničkách vystřídal s hostujícím Martinem „Bubákem“ Dvořákem ze spřáteleného TenSingu Mělník.

Zvuk se vcelku povedl, ale mouchy se daly nalézt i tentokrát. Podle reakcí z publika: např. David Strádala uvedl, že zvuk dobrý, akorát klávesy prý byly potlačeny víc než by bylo nutné, což bylo patrné zvláště v písničkách, které na nich byly postavené.

Celé představení se odehrávalo v útulných prostorách pražského Divadla Na zábradlí. (www.nazabradli.cz). Mysím, že šlo o velmi příjemnou změnu oproti několika minulým letům stráveným v sále KD Opatov, kde jsou místa diváků příliš vzdálena od pódia. Tradiční opatovské útočiště závěrečných koncertů muesel TS Praha opustit, neboť byl KD Opatov v červnu zrušen. Naštěstí se povedlo jako náhradu sehnat sál mnohem lepší. Speciální dík patří Josefce a Honzovi z Divadla Na zábradlí!

Potěšení jsme měli z toho, že se přišlo ukázat podívat nejen mnoho rodičů, ale také ex-tensingářů, ymkařů přijeli i hosté z Krnova a Mělníka. Celý koncert doplňovalo předání dortu s patnácti svíčkami, tombola a pokoncertní posezení s extensingáři. Zkrátka, jednalo se o důstojnou oslavu se vším co k tomu patří.

Z pohledu dlouholetého člena TS Praha a jeho vedení si dovolím vyjádřit radost nad tím, že se přážákům povedlo zajistit určitý přísun nových členů a postupnou obměnu ve vedení (je svělé, že postupným odchodem starých členů dostanou ti mladí příležitost ukázat jak jsou šikovní a kreativní). Vzhledem k tomu jak je Praha veliká, TenSing zde zatím ani zdaleka nevyužil všechny možnosti, které se mu naskýtají, např. v Ostravě jsou o několik tříd výš. Ale TS Praha podle mého názoru funguje, a starosti, že by TS Praha mohl třeba zaniknout snad zůstanou na delší dobu vzdálenou minulostí.

František Kroužil, TS Praha Na stránkách www.tspraha.wz.cz naleznete fotografie z koncertu.

[.. Celý článek | Autor: FraKro .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]