Studijní návštěva v YMCA George Williams College

Autor: externí <protein(at)ymca.cz>, Téma: 02/2016, Vydáno dne: 17. 06. 2016

- v rámci projektu Community Work(s) aneb Deníček Steeťačky

18. 4. 2016
Po příjezdu, procházce po části čtvrti Newham a ochutnání velmi zajímavého orientálního jídla, jehož jméno nedokážu vyslovit a které mi vypálilo svou ostrostí hrdlo, jsem stála v 11:00 tamního času u recepce hotelu The Ruskin Hotel Arm a čekala na kolegy, kteří jako já účastnili Study London Visit.


Po vzájemném představování, vybírání pokoje a vybalování jsme se všichni sešli před hotelem, kde na nás čekal pan Brian Beton, autor mnoha odborných knih a globální poradce v oblasti práce s mládeží, který dlouhou řadu let působí v YMCA George Williams College.

V Ymca Goerge Williams College každý prezentoval organizaci, ze které pochází, a svou práci v ní. Seznámili jsme se s harmonogramem tří dnů Study visit a nakonec jsme se snažili zformovat společný cíl naší návštěvy. Každý přijel s nějakým očekáváním. Mé bylo zjistit informace o YMCA George Williams College, poznat jaký je Brian Beton, dozvědět se, jak se pracuje s mladými lidmi v jiných zemí, jaké zajímavé projekty mají organizace v Evropě. Myslím, že práce s mladými lidmi byla pro ostatní pracovníky klíčové téma a přesto, že jsme si společný cíl nevymezili, byli jsme na dobré cestě.

Po tomto prvním vyčerpávajícím dni následovala skvělá večeře ve vegetariánské v Indické restauraci v naší čtvrti. Večeře se zúčastnila i manželka Briana Beltona, která byla naprosto úchvatná společnice. Seděla přímo přede mnou, takže jsem s ní diskutovala o své práci. Práce terénního pracovníka v ČR ji velmi zaujala. Zajímalo ji, jakou školu musí pracovník vystudovat, nebo jaký kurz by měl pracovník v sociálních službách absolvovat, jaké mají děti na ulici nejčastější problémy, zdali mám svou práci ráda a mnoho dalšího.

Po večeři jsme se rozloučili s manželi Beltonovými a šli jsme po hlavní třídě do hotelu, kde jsme pokračovali v seznamování se mezi sebou a povídání si.

19. 4. 2016
Přesto, že se mnohým z nás nechtělo vstávat, nadšeně jsme vyrazili do školy, kde nás čekalo malé pohoštění od Briana. Brian byl po celou dobu naší návštěvy velmi pohostinný. Nikdo hlady ani žízní rozhodně netrpěl. Po malém občerstvení do společenské místnosti začali docházet studenti, kteří se rozdělili do malých skupin. My návštěvníci jsme postupně obcházeli skupinky a představovali jsme jim, co ve svých zemích děláme za práci a jak pracujeme. Brian nám dal za úkol ptát se studentů na to, co nás zajímá. V mém případě pro otázky nebyl prostor. Každé skupině jsem přednesla něco o své práci s mladými lidmi a všichni z toho byli tak nadšení, že jsem z toho začala být také nadšená. Přenesli na mě entuziasmus doslova a do písmene. Po krátkých prezentacích ke mně chodili jednotlivě studenti a ptali se mě na kontakt ohledně dalších otázek. Bože, to bylo super. A co víc, Brian objednal k obědu pizzu.

Po společném obědu se studenty, jsme se společně odebrali do třídy, kde jsme se seznámili s bývalým studentem školy. Měli jsme prostor pro otázky a také nám byla představena práce bývalého studenta.

Když jsme odcházeli ze školy Bena Blackmana, měli jsme poprvé rozchod po městě. Vlastně také naposledy. S partičkou jsme se odebrali prozkoumávat rušnou ulici poblíž metra Eastham. Kolem bylo mnoho restaurací, stánků, krámů a obchodů se vším možným sortimentem. Bylo vidět, jak nakupování lidi spojuje, obzvlášť ženy. Bylo to vůbec poprvé, kdy jsem přestala vnímat, že nemluvím česky, ale jen anglicky. U shopování se prostě dost tlachá.

Na večeři jsme byli pozvaní do domu Beltonových. Bylo to úžasné. Velmi společenské. Přišlo několik Brianových přátel, takže jsme byli v hojném počtu. Když už jsem asi po šesté opakovala ostatním hostům, kdo jsem, co dělám, jak se má, jak se mi líbí Anglie, odebrala jsem se do Brianovy knihovny. Tolik odborné literatury v anglickém jazyce jsem nikdy neviděla. V místnosti byl klid, vonělo to tam po starých knihách a měla jsem pocit, že bych se tam mohla zavřít na několik set hodin. Na konci večera jsem poděkovala Brianově ženě za úžasnou společnost a skvělé jídlo, rozloučila jsem se s Brianem a s ostatními pracovníky jela do zajímavé hospody, kde měli velký výběr piv. Nevěděla jsem, které si vybrat, a tak jsem si s kolegyní ze Slovinska vybrala pivo podle názvu Punk. Pivo punk musí být přece dobré, řekli jsme si. Nutno podotknout jak strašlivě jsme se mýlily.

20. 4. 2016
Poslední den nám Brian vyprávěl o YMCA George Williams College, dále jsme se věnovali plánům do budoucna. O čem se bude jednat na Slovensku, kam přijedou někteří pracovníci ze Study visit v Londýně, nebo jiní. Rumunsko projevilo zájem učit se od ostatních zemí, od zkušených lektorů, jak pracovat s mladými lidmi, přesněji od YMCA George Williams College. Za YMCA v ČR mohu nabídnout pomoc. V ČR terénní programy pro děti a mládež fungují. Pro seminář na Slovensku mohu připravit prezentaci své práce a mohu zodpovědět, co bude ostatní pracovníky zajímat. Mohu předat své zkušenosti. Bylo by to pro mě velmi rozvíjející. Dále se jednalo o spolupráci mezi našimi zeměmi. Napadá mě společná fóra, přednášky.

Na závěr naší Study visit se odehrálo představení projektu, který pro mě byl neuvěřitelně zajímavý. Projekt je o učení dětí a mládeže různým pracovním dovednostem. Projekt se realizuje v obrovské místnosti, kde se děti učí sestavovat kola, kuchyně, koupelny či jiné kutilské práce. Děti mají k dispozici dílnu s veškerým náčiním, cokoli sestaví, pak musí zpátky rozložit a rozmontovat. Několik jejich prací se snaží i prodat do obchodů. Děvčata učí kadeřnickým dovednostem a jiným kreativním věcem, jako je například vyrábění svíček. Projekt mě uchvátil. Moc se mi líbil.

Naposled jsme si vyslechli informace ohledně administrativy, dokumentace a ostatních věcí ohledně pobytu v Anglii a byl čas se rozloučit.

Lidé v Londýně byli velmi okouzlující, milí a přátelští. Po celou dobu Study visit jsme měli úžasnou atmosféru. Byli jsme fajn kolektiv. Bude mi chybět Bernardyna, Katarina, Manuel, Zuzka, Dalibor a obě Alexandry. Mám parádní zážitky, které se týkají práce – rozhovory se studenty, projekt pro děti. Načerpala jsem inspiraci a těším se na seminář na Slovensku.

Katka Kastnerová, terénní pracovnice NZDM Dixie YMCA Praha

___________________________________
Community Work(s)
je mezinárodní projekt, který pořádá YMCA na Slovensku. Zahrnuje studijní návštěvu Londýna a týdenní seminář v Bratislavě, určený pracovníkům nízkoprahových klubů nebo komunitních center, ale i pracovníkům s dětmi a mládeží, kteří se věnují sociálním službám i volnočasovým aktivitám v YMCA. Účastní se ho zástupci YMCA na Slovensku, YMCA George Williams College v Londýně, YMCA v ČR, YMCA Rumunsko, a neziskovek pracujících s mládeží ze Slovinska, Rumunska, Chorvatska a Španělska. Více na http://www.ymca.sk/international/community- works/.