Volejbalový turnaj YMCA 2012

Autor: -dst- <(at)>, Téma: 01/2012, Vydáno dne: 04. 04. 2012

Volejbal? YMCA? Jak to patří dohromady? O tom jsem ještě neslyšel. Možná si kladete podobné otázky a divíte se. Opravdu, při ohlédnutí se do blízké minulosti činnosti YMCA v ČR byste jen velmi těžko narazili na nějaký podobný turnaj celorepublikového rázu. Ale co není, tak být může!


Rozhodl jsem řídit tímto heslem a pobídkou mi k tomu byl zájem kamarádů z Ymky, TenSingu i odjinud o Volejbal. Velmi dobře jsme si například zahráli s tensingáři volejbal v létě na mezinárodní půdě v rámci Evropského TenSingového festivalu v německém Ziegenheimu. Poslední příslovečnou kapkou, která rozhodla o uspořádání historicky prvního volejbalového turnaje YMCA v České republice, byl můj nález knihy Winning Volleyball for girls, kde se píše toto:
„In 1891 a young YMCA instructor named James Naismith decided to invent his own game – basketball. It turned out to be exactly what the country needed. The players at the YMCA were thrillerd to have found a new game that promised some of the excitement of their outdoors sports, and the instructors were thrillerd because finally they had something to entertain their bored students. One of these young instructors was a man named William G. Morgan. He played Naismith´s game of basketball and loved it. When he went to work at the YMCA in Holyoke, Massachusetts in 1895, he introduced basketball to people who had never heard of the game. But Morgan encountered a problem.

Many of the people who belonged to the Holyoke YMCA were older businessmen. They liked the competition and teamwork that basketball provided, but the sport was too rough and too exhausting for them. Morgan figured that if Naismith could invent a game, so could he. Determined to invent a winter sport that would suit the older player, Morgan created what would ultimately become volleyball.

Morgan strung a tennis net between two poles, up higher than a normal net would be. He got a light rubber ball and created a game that he called mintonette. The court was small – so it wouldn´t be too exhausting for the older men – and the two teams were separated by the net, so play wouldn´t get too rough.
...
As Morgan suspected, the game was a hit among his older players, and soon everybody wanted to play mintonette. One of the game´s fans, Dr. Alfred Halstead, suggested that the name be switched to volleyball, because every hit was essentially a volley. The new name caught on, and so did the sport.

Because volleball began at a YMCA, there was already, a built-in network to spread the game throughout the country. Soon volleyball was being played at every YMCA. The game quickly found its way to high schools, colleges, and even factories, where it became a popular lunch-hour activity. During World War 1, U. S. soldiers brought it to Europe. Soon afterward, volleyball spread around the world. In 1949 the first men´s world championship was played in Prague, Czechoslovakia.“


Bylo mi jasné, že s takovouto minulostí volejbalu v YMCA je téměř hříchem, že v současnosti se žádný větší podnik v rámci tohoto sportovního kolbiště nekoná. Zmínil jsem se o nápadu ymkařského volejbalového turnaje J. V. Hynkovi (sekretář pro vnitřní věci YMCA). Slovo dalo slovo a turnaj se začal rýsovat. Pod svá křídla si organizaci turnaje vzala YMCA DAP.

Místem konání turnaje byly vybrány Pardubice, které jsou dobře dostupné ze všech koutů republiky. Univerzita Pardubice navíc nabízela vhodné podmínky pro takový turnaj za zajímavou cenu. Termín konání turnaje byl ustanoven na sobotu 18. února 2012. Už zbývalo jen vytvořit plakátek s informacemi o turnaji (za něj patří velké poděkování Áně a Šárce) a čekat, zda o turnaj bude zájem a přihlásí se nějaký tým.

Nakonec se přihlásilo šest týmů: EVS Pardubice, Faráři (Černí jezdci), Rakeťáci (Vrchlabí), Tučňáci Jarov, J. E. D. PAŠO a YMCA Slepenec. Všechny týmy z různých koutů republiky se šťastně setkaly v šatně pardubické univerzitní sportovní haly. Po uvítání a sdělení několika základních technických informací ohledně turnaje jsme si společně přečetli, jak zní Desatero sportovce YMCA (časopis „Náš úkol“, č. 9/1929, str. 6):
1) Hraje vždy fair.
2) Pohlíží na své protihráče jako na přátele a hosty.
3) Příjme každé rozhodnutí soudce bez hořkosti.
4) Nehádá se ani se soudci, ani s hráči.
5) Nehraje pro obecenstvo, ale pro team a hru samotnou.
6) Neskrblí uznáním protihráčům, kdykoliv dobře hrají.
7) Snaží se vždycky vyhrát čestně a poctivě.
8) Hraje a závodí pro radost ze závodu a nejen pro vítězství.
9) Umí vyhrát bez sebechvály a prohrát bez omluv.
10) Je gentlemanem ve hře i mimo hru.

Následně byl celý turnaj zahájen modlitbou kapitána týmu „Faráři“.

Turnaj se odehrával na dvou volejbalových kurtech. Týmy byly smíšené - tedy vždy se na hřišti musela vyskytovat alespoň jedna žena. Hrálo se na dva vítězné sety po 25 bodech. Základní rozdělení týmů do dvou tabulek proběhlo losem. Po odehrání zápasů ze základních tabulek postupovaly do semifinále první dva týmy z každé tabulky. Na třetím místě se umístil tým „Faráři“. Na pěkném druhém místě, po tvrdé finálové bitvě, se umístil domácí tým „EVS Pardubice“. A konečně vítězem celého prvního ročníku Volejbalového turnaje YMCA se stal tým „Rakeťáci“ z Vrchlabí. Vítězný tým si domů odvezl krásný velký putovní pohár, diplomy a spoustu příjemných sladkých odměn.

Osobně jsem si turnaj výborně užil, potkal jsem staré známé, příjemně si zahrál a především jsem byl vděčný (co by ředitel turnaje) všem hráčům i Bohu, že celý turnaj dopadl na výbornou, nic zlého se nestalo a vše klaplo. Ostatně ohlasy na turnaj byly velmi pozitivní od samotných hráčů i diváků, takže se již těším na druhý ročník Volejbalového turnaje YMCA.

Volejbalu zdar!!

David Strádal, YMCA DAP